# Gmina Gawłuszowice — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podkarpackie/mielecki/gawluszowice
Obszar nadrzędny: Powiat mielecki — https://landeva.pl/powiat/podkarpackie/mielecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Gawłuszowice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Gawłuszowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mielecki) to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 279 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
- Typowy przedział cen od: 89 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
- Typowy przedział cen do: 481 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)
- Transakcje: 10 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mielecki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Gawłuszowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw).

- Mediana EP: 83 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 44 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Gawłuszowice na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 7,5 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 0 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 7,5 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Gawłuszowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 16,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 7 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 9 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 9 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Gawłuszowice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 11 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gawłuszowice
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 6 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 11,7 mln zł — z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gawłuszowice

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia: 8 projektów, w tym 4 w całości w gminie Gawłuszowice: 10,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 3 projekty, w tym 2 w całości w gminie Gawłuszowice: 1,2 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Gawłuszowice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 80 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 79,9 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -5,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 84 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gawłuszowice zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 23,5% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 23,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 0 % — 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 34 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Gawłuszowice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 73,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 73,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
- Zdających: 24 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 79,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 68 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 73,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Gawłuszowice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 377 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (357 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 20,5 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 377 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 357 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 21,1 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,9%
- Podatek od środków transportowych: 20 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 20,5 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 18,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Gawłuszowice najlepsza pozycja to 2091. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−5,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 091 — z 2 451 gmin w kraju · 131. z 156 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — −5,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 199 — z 2 479 gmin w kraju · 147. z 160 gmin w województwie · 10. z 10 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 149. z 160 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Gawłuszowice ma plan ogólny?**
W gminie Gawłuszowice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gawłuszowice?**
W gminie Gawłuszowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mielecki) to 279 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 89 a 481 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gawłuszowice?**
W gminie Gawłuszowice w roku 2025 oddano do użytku 0,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Gawłuszowice?**
W gminie Gawłuszowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 16,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gawłuszowice?**
W gminie Gawłuszowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 83 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 44 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Gawłuszowice?**
W gminie Gawłuszowice na przyłączenie do sieci czeka 7,5 MW nowych źródeł — to 101. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gawłuszowice?**
W gminie Gawłuszowice nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
