# Gmina Komańcza — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 110 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podkarpackie/sanocki/komancza
Obszar nadrzędny: Powiat sanocki — https://landeva.pl/powiat/podkarpackie/sanocki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Komańcza planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0,4 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Komańcza mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sanocki) to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 140 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
- Typowy przedział cen od: 103 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
- Typowy przedział cen do: 230 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)
- Transakcje: 19 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sanocki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Komańcza mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 110 świadectw).

- Mediana EP: 109 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 110 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Komańcza w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 25,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 9 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 22 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 22 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Komańcza dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 10 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 12 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Komańcza
- Inwestycje: 10 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 2 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 4,5 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Komańcza

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia: 6 projektów, w tym 4 w całości w gminie Komańcza: 4,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 2 projekty
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Komańcza ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 10 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 10,3 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -6,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 95 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Komańcza ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,6% powierzchni gminy, a 76,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 2,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 76,3 % — 293 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 384 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Komańcza uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 39 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 56,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,4%
- Zdających: 39 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 46,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 62,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Komańcza podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 354 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (699 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,0 mln zł przy dochodach 51,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 2 354 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 699 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 50,9 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,8%
- Podatek od środków transportowych: 6 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 51,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 53,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 916 tys. zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Komańcza najlepsza pozycja to 2043. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (0,4 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 203 — z 2 451 gmin w kraju · 139. z 156 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −6,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 324 — z 2 479 gmin w kraju · 157. z 160 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 043 — z 2 301 gmin w kraju · 133. z 160 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 0,4 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Komańcza w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2013-06-11.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXVIII/165/2013 Rady Gminy Komańcza z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie uchwalenia: MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO TERENÓW ZŁOŻA PIASKOWCÓW CERGOWSKICH KOMAŃCZA-JAWORNIK GMINA KOMAŃCZA WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE (plan miejscowy, 2013-06-11) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=2444
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II. 4131.2.152. 2012 Wojewody Podkarpackiego z dnia 27 grudnia 2012 r. dotyczące uchwały Rady Gminy Komańcza z dnia 21 listopada 2012 r. Nr XXXII/126/2012 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów złoża piaskowców cergowskich Komańcza- Jawornik Gmina Komańcza Województwo Podkarpackie (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2013-01-07) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=120

Stan na: 2026-08-10

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Komańcza ma plan ogólny?**
W gminie Komańcza planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Komańcza?**
W gminie Komańcza mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sanocki) to 140 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 103 a 230 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Komańcza?**
W gminie Komańcza w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Komańcza?**
W gminie Komańcza w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 25,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Komańcza?**
W gminie Komańcza mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 110 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Komańcza?**
W gminie Komańcza w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2013-06-11.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
