# Gmina Radomyśl nad Sanem — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podkarpackie/stalowowolski/radomysl-nad-sanem
Obszar nadrzędny: Powiat stalowowolski — https://landeva.pl/powiat/podkarpackie/stalowowolski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Radomyśl nad Sanem planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

- Plany miejscowe: 4 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Radomyśl nad Sanem mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat stalowowolski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 240 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 156 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)
- Typowy przedział cen od: 70 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)
- Typowy przedział cen do: 240 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)
- Transakcje: 16 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat stalowowolski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Radomyśl nad Sanem mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw).

- Mediana EP: 99 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 124 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Radomyśl nad Sanem w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 22,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 38 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 48 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 48 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Radomyśl nad Sanem dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 7 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radomyśl nad Sanem
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 3 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 1 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 2,2 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radomyśl nad Sanem

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia: 5 projektów, w tym 2 w całości w gminie Radomyśl nad Sanem: 2,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego: 1 projekt
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Radomyśl nad Sanem ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 54 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 53,5 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -0,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,4 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 82 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radomyśl nad Sanem ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,9% powierzchni gminy, a 53,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 8,9 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 53,3 % — 72 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 135 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Radomyśl nad Sanem uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 61 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 62,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,1%
- Zdających: 61 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 67,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 57,4 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 68,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 5 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Radomyśl nad Sanem podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 252 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (263 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,4 mln zł przy dochodach 65,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 252 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 263 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 12,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,0%
- Podatek od środków transportowych: 10 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 65,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 61,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Radomyśl nad Sanem najlepsza pozycja to 877. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 877 — z 2 451 gmin w kraju · 44. z 156 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — −0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 108 — z 2 479 gmin w kraju · 73. z 160 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 115 — z 2 301 gmin w kraju · 142. z 160 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Radomyśl nad Sanem w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2015-05-20.

- Akty planistyczne: 7 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr VI/36/2015 Rady Gminy Radomyśl nad Sanem z dnia 15 kwietnia 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
„Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna” (plan miejscowy, 2015-05-20) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=1644
- Uchwała nr VI/37/2015 Rady Gminy Radomyśl nad Sanem z dnia 15 kwietnia 2015 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Linia elektroenergetyczna 220kV” (plan miejscowy, 2015-05-20) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2015&book=0&position=1645
- Uchwała nr XXXVI/308/14 Rady Gminy Radomyśl nad Sanem z dnia 10 września 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Niwka” położonego w obrębie ewidencyjnym Radomyśl nad Sanem (plan miejscowy, 2014-10-24) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=2803
- Uchwała nr XXXVI/309/14 Rady Gminy Radomyśl nad Sanem z dnia 10 września 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Półanki” położonego w obrębie ewidencyjnym Radomyśl nad Sanem (plan miejscowy, 2014-10-24) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=2804
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II. 4131.2.83.2014 Wojewody Podkarpackiego z dnia 18 czerwca 2014 r. dotyczące uchwały Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem Nr XXXIV/287/2014 z dnia 9 maja 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Niwka” położonego w obrębie ewidencyjnym Radomyśl nad Sanem (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2014-06-20) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=1803
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II. 4131.2.84.2014 Wojewody Podkarpackiego z dnia 18 czerwca 2014 r. dotyczące uchwały Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem Nr XXXIV/288/2014 z dnia 9 maja 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Półanki” położonego w obrębie ewidencyjnym Radomyśl nad Sanem (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2014-06-20) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=1804
- Uchwała nr XXVII/224/09 Rady Gminy Radomyśl nad Sanem z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie ewidencyjnym Rzeczyca Długa – miejscowość Musików, gmina Radomyśl nad Sanem (plan miejscowy, 2010-03-15) — https://edziennik.rzeszow.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=442

Stan na: 2026-08-10

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Radomyśl nad Sanem ma plan ogólny?**
W gminie Radomyśl nad Sanem planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radomyśl nad Sanem?**
W gminie Radomyśl nad Sanem mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat stalowowolski) to 156 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 70 a 240 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radomyśl nad Sanem?**
W gminie Radomyśl nad Sanem w roku 2025 oddano do użytku 2,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Radomyśl nad Sanem?**
W gminie Radomyśl nad Sanem w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 22,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radomyśl nad Sanem?**
W gminie Radomyśl nad Sanem mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radomyśl nad Sanem?**
W gminie Radomyśl nad Sanem w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2015-05-20.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
