# Gmina Sztabin — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podlaskie/augustowski/sztabin
Obszar nadrzędny: Powiat augustowski — https://landeva.pl/powiat/podlaskie/augustowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Sztabin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 1,2 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Sztabin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat augustowski) to 98 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 218 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 98 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)
- Typowy przedział cen od: 55 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)
- Typowy przedział cen do: 218 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)
- Transakcje: 27 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Sztabin mediana EP ze świadectw energetycznych to 59 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 59 świadectw).

- Mediana EP: 59 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 59 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Sztabin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 275,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 15 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 34 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 34 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Sztabin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sztabin
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 4 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2,2 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sztabin

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego: 6 projektów, w tym 2 w całości w gminie Sztabin: 2,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 2 projekty
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Sztabin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 12 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 12,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -7,1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2,1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 61 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sztabin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,6% powierzchni gminy, a 52,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 52,9 % — 192 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 363 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Sztabin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 22 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 68,8 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,6%
- Zdających: 22 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 72,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 65,5 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 66,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — z 2 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Sztabin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 335 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (476 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 360 tys. zł przy dochodach 43,1 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 335 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 476 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 16,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,2%
- Podatek od środków transportowych: 15 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 43,1 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 42,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 360 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 5,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Sztabin najlepsza pozycja to 1315. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 216 — z 2 451 gmin w kraju · 87. z 118 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — −7,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 315 — z 2 479 gmin w kraju · 47. z 119 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 882 — z 2 301 gmin w kraju · 73. z 112 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 1,2 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Sztabin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-15.

- Akty planistyczne: 1 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XVIII/83/2026 Rady Gminy Sztabin z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sztabin (plan ogólny gminy, 2026-07-15) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2950

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Sztabin ma plan ogólny?**
W gminie Sztabin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sztabin?**
W gminie Sztabin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat augustowski) to 98 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 218 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sztabin?**
W gminie Sztabin w roku 2025 oddano do użytku 2,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Sztabin?**
W gminie Sztabin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 275,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sztabin?**
W gminie Sztabin mediana EP ze świadectw energetycznych to 59 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 59 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sztabin?**
W gminie Sztabin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-15.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
