# Gmina Suraż — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podlaskie/bialostocki/suraz
Obszar nadrzędny: Powiat białostocki — https://landeva.pl/powiat/podlaskie/bialostocki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Suraż plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0,8 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Suraż mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat białostocki) to 184 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 299 zł/m² (254 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 184 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)
- Typowy przedział cen od: 102 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)
- Typowy przedział cen do: 299 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)
- Transakcje: 254 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat białostocki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Suraż mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw).

- Mediana EP: 55 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 52 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Suraż w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 6 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 18 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 16 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Suraż dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 2 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Suraż
- Inwestycje: 2 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego: 7 projektów
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Suraż ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 25 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 24,6 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 0,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 96 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Suraż ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,2% powierzchni gminy, a 64,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 5,2 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 64,9 % — 50 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 77 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Suraż uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 17 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 50,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,6%
- Zdających: 17 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 55,8 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 45,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 67,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Suraż podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 635 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (775 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 202 tys. zł przy dochodach 21,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 635 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 775 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 44,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,7%
- Podatek od środków transportowych: 10 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 21,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 21,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 202 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Suraż najlepsza pozycja to 739. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 739 — z 2 451 gmin w kraju · 28. z 118 gmin w województwie · 11. z 16 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 984 — z 2 479 gmin w kraju · 80. z 119 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 951 — z 2 301 gmin w kraju · 80. z 112 gmin w województwie · 12. z 15 gmin w powiecie — 0,8 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Suraż w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-09-03.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXIV/123/2026 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 30 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Suraż (plan ogólny gminy, 2026-09-03) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3474
- Uchwała nr XII/63/11 Rady Miejskiej w Surażu z dnia 29 listopada 2011 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odcinka trasy linii elektroenergetycznej 400 kV Narew – Ostrołęka (docelowo Narew – Łomża) na terenie gminy Suraż (plan miejscowy, 2011-12-22) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2011&book=0&position=4058

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Suraż ma plan ogólny?**
W gminie Suraż plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Suraż?**
W gminie Suraż mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat białostocki) to 184 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 299 zł/m² (254 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Suraż?**
W gminie Suraż w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Suraż?**
W gminie Suraż w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Suraż?**
W gminie Suraż mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Suraż?**
W gminie Suraż w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-09-03.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
