# Gmina Stawiski — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 74 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podlaskie/kolnenski/stawiski
Obszar nadrzędny: Powiat kolneński — https://landeva.pl/powiat/podlaskie/kolnenski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Stawiski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.

- Plany miejscowe: 18 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 16,8 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Stawiski mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 74 świadectw).

- Mediana EP: 113 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 74 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Stawiski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 12 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 41 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 41 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Stawiski dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 3 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 9 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Stawiski
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 6 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 4,5 mln zł — z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Stawiski

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego: 6 projektów, w tym 1 w całości w gminie Stawiski: 4,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Stawiski: 92 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt
- Interreg NEXT Poland–Ukraine: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Stawiski ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 33 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 32,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -7,3 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 74 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Stawiski ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,9% powierzchni gminy, a 53,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 4,9 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 53 % — 87 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 164 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Stawiski uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 55 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 57,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,3%
- Zdających: 55 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,6 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 50,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 61,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Stawiski podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 633 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (606 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 864 tys. zł przy dochodach 70,0 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 633 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 606 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 22,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,4%
- Podatek od środków transportowych: 21 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 70 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 69,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 864 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Stawiski najlepsza pozycja to 1084. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (16,8 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 243 — z 2 451 gmin w kraju · 92. z 118 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — −7,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 961 — z 2 479 gmin w kraju · 77. z 119 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 084 — z 2 301 gmin w kraju · 25. z 112 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 16,8 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Stawiski w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.

- Akty planistyczne: 11 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XX/94/25 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 28 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów Lisy, Ramoty oraz Romany w gminie Stawiski (plan miejscowy, 2025-12-05) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5105
- Uchwała nr LX/358/23 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 28 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stawisk w części dotyczącej terenów położonych przy ul. Wojciecha Kossaka w Stawiskach (plan miejscowy, 2024-01-08) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=217
- Uchwała nr LII/314/23 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 4 kwietnia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stawisk w części dotyczącej terenów położonych przy drodze S61 (plan miejscowy, 2023-04-12) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=2170
- Uchwała nr LIII/282/14 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 22 września 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Stawiski obejmującego teren w części dotyczącej zespołu parkowego (plan miejscowy, 2014-10-20) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=3472
- Uchwała nr XL/209/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 1, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej (plan miejscowy, 2013-07-15) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=2942
- Uchwała nr XL/211/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 3, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej (plan miejscowy, 2013-07-15) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=2944
- Uchwała nr XL/212/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 4, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej (plan miejscowy, 2013-07-15) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=2945
- Uchwała nr XL/210/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 5 lipca 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wschodniej części gminy Stawiski oznaczonego Nr 2, z przeznaczeniem pod lokalizację farmy wiatrowej (plan miejscowy, 2013-07-15) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=2943
- Uchwała nr XXXVII/197/13 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego odcinka trasy linii elektroenergetycznej 400 kV Ełk - Łomża na terenie Gminy Stawiski (plan miejscowy, 2013-05-23) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=2282
- Uchwała nr LXX/271/10 Rady Miejskiej w Stawiskach z dnia 10 listopada 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego terenu położonego w południowej części miasta Stawiski na działkach nr 807, 788 i 789. (plan miejscowy, 2010-12-07) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=3727

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Stawiski ma plan ogólny?**
W gminie Stawiski planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Stawiski?**
W gminie Stawiski nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Stawiski?**
W gminie Stawiski w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Stawiski?**
W gminie Stawiski w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 41 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Stawiski?**
W gminie Stawiski mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 74 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Stawiski?**
W gminie Stawiski w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-05.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
