# Miasto Wysokie Mazowieckie — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/podlaskie/wysokomazowiecki/wysokie-mazowieckie-miasto
Obszar nadrzędny: Powiat wysokomazowiecki — https://landeva.pl/powiat/podlaskie/wysokomazowiecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W mieście Wysokie Mazowieckie plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.

- Plany miejscowe: 14 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W mieście Wysokie Mazowieckie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 112 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
- Typowy przedział cen od: 85 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
- Typowy przedział cen do: 134 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)
- Transakcje: 31 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W mieście Wysokie Mazowieckie mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

- Mediana EP: 91 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 681 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W mieście Wysokie Mazowieckie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 20 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 37 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 37 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W mieście Wysokie Mazowieckie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 10 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 15 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Wysokie Mazowieckie
- Inwestycje: 10 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 5 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 12,2 mln zł — z 10 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Wysokie Mazowieckie

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Podlaskiego: 12 projektów, w tym 9 w całości w mieście Wysokie Mazowieckie: 12,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Wysokie Mazowieckie: 83 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W mieście Wysokie Mazowieckie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 585 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 585 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -9,1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 0,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 139 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Wysokie Mazowieckie ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,3% powierzchni gminy, a 33,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 13,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 33,3 % — 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 15 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W mieście Wysokie Mazowieckie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 147 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 61,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,9%
- Zdających: 147 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 67,1 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 56 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 74,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W mieście Wysokie Mazowieckie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 828 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (536 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,1 mln zł przy dochodach 94,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 828 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 536 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 14,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
- Podatek od środków transportowych: 81 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 52 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 94,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 95,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -1,1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 12,6 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W mieście Wysokie Mazowieckie najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 344 — z 2 451 gmin w kraju · 107. z 118 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — −9,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 344 — z 2 479 gmin w kraju · 111. z 119 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 112 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W mieście Wysokie Mazowieckie w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-07.

- Akty planistyczne: 12 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXIV/122/2026 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta Wysokie Mazowieckie (plan ogólny gminy, 2026-05-07) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1931
- Uchwała nr III/15/2024 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 28 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wysokie Mazowieckie dla terenu położonego przy ulicy Warszawskiej (plan miejscowy, 2024-07-05) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=3350
- Uchwała nr LII/318/2023 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 29 września 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wysokie Mazowieckie dla terenu położonego przy ulicy Ludowej (plan miejscowy, 2023-10-09) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2023&book=0&position=5143
- Uchwała nr XXXIV/199/2022 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 24 stycznia 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wschodniej części miasta Wysokie Mazowieckie na potrzeby budowy zbiornika retencyjnego na rzece Brok wraz z infrastrukturą towarzyszącą (plan miejscowy, 2022-01-31) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=390
- Uchwała nr XXIX/163/2021 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 31 sierpnia 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego przy ulicy Białostockiej (plan miejscowy, 2021-09-06) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=3368
- Uchwała nr XVII/91/2020 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wysokie Mazowieckie (plan miejscowy, 2020-06-04) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=2699
- Uchwała nr XVII/90/2020 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 28 maja 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wysokie Mazowieckie (plan miejscowy, 2020-06-04) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2020&book=0&position=2698
- Uchwała nr VI/28/19 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie uchwalenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wysokie Mazowieckie (plan miejscowy, 2019-05-06) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=2574
- Uchwała nr VI/27/19 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego przy ulicy Jagiellońskiej (plan miejscowy, 2019-05-06) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=2573
- Uchwała nr XLI/197/14 Rady Miasta Wysokie Mazowieckie z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wysokie Mazowieckie (plan miejscowy, 2014-06-25) — https://edziennik.bialystok.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2014&book=0&position=2360

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy miasto Wysokie Mazowieckie ma plan ogólny?**
W mieście Wysokie Mazowieckie plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.

**Ile kosztuje działka budowlana w mieście Wysokie Mazowieckie?**
W mieście Wysokie Mazowieckie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wysokomazowiecki) to 112 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 85 a 134 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Wysokie Mazowieckie?**
W mieście Wysokie Mazowieckie w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w mieście Wysokie Mazowieckie?**
W mieście Wysokie Mazowieckie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Wysokie Mazowieckie?**
W mieście Wysokie Mazowieckie mediana EP ze świadectw energetycznych to 91 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 681 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Wysokie Mazowieckie?**
W mieście Wysokie Mazowieckie w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-07.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
