# Gmina Wyry — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 342 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/slaskie/mikolowski/wyry
Obszar nadrzędny: Powiat mikołowski — https://landeva.pl/powiat/slaskie/mikolowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Wyry planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,9 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Wyry mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mikołowski) to 233 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 145 a 318 zł/m² (48 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 233 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
- Typowy przedział cen od: 145 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
- Typowy przedział cen do: 318 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)
- Transakcje: 48 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat mikołowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Wyry mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 342 świadectw).

- Mediana EP: 86 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 342 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Wyry na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 64. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 113,1 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 46 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 67,1 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Wyry w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 57 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 41 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 57 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 56 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Wyry dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 38 projektów, w tym 21 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 38 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Wyry
- Inwestycje: 21 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 17 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 31,8 mln zł — z 15 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Wyry

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Śląskiego: 36 projektów, w tym 14 w całości w gminie Wyry: 24,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Wyry: 7,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Wyry ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +10,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 267 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 266,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 10,9 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 6,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 126 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Wyry zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,0% powierzchni gminy, a 17,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 20 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 17,1 % — 6 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 35 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Wyry uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 112 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 61,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 61,2%
- Zdających: 112 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 65,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 57,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 83,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Wyry podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 909 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,2 mln zł przy dochodach 87,8 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 909 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 909 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 19 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,6%
- Podatek od środków transportowych: 11 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 87,8 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 83,6 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 4,2 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 5,4 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Wyry najlepsza pozycja to 125. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (10,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 125 — z 2 451 gmin w kraju · 3. z 164 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 10,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 137 — z 2 479 gmin w kraju · 5. z 167 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 6,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 210 — z 2 301 gmin w kraju · 22. z 137 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Wyry w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2022-04-28.

- Akty planistyczne: 5 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XLI/347/2022 Rady Gminy Wyry z dnia 27 kwietnia 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Wyry w gminie Wyry - etap I (plan miejscowy, 2022-04-28) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=2947
- Uchwała nr XXXV/306/2021 Rady Gminy Wyry z dnia 18 listopada 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Gostyń w gminie Wyry (plan miejscowy, 2021-11-25) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=7380
- Uchwała nr XLIV/429/2010 Rady Gminy Wyry z dnia 29 kwietnia 2010 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Gostyń (plan miejscowy, 2010-07-20) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=2174
- Uchwała nr XLIII/418/2010 Rady Gminy Wyry z dnia 25 marca 2010 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Wyry w rejonie ulicy Pszczyńskiej (plan miejscowy, 2010-05-13) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=1397
- Uchwała nr XLI/405/2010 Rady Gminy Wyry z dnia 20 stycznia 2010 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscowości Wyry (plan miejscowy, 2010-03-12) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2010&book=0&position=663

Stan na: 2026-08-10

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Wyry ma plan ogólny?**
W gminie Wyry planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Wyry?**
W gminie Wyry mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mikołowski) to 233 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 145 a 318 zł/m² (48 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Wyry?**
W gminie Wyry w roku 2025 oddano do użytku 6,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Wyry?**
W gminie Wyry w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 57 spraw budowlanych, w tym 41 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Wyry?**
W gminie Wyry mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 342 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Wyry?**
W gminie Wyry na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 64. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Wyry?**
W gminie Wyry w dziennikach urzędowych ogłoszono 5 aktów planistycznych, ostatni 2022-04-28.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
