# Gmina Żarki — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 235 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/slaskie/myszkowski/zarki
Obszar nadrzędny: Powiat myszkowski — https://landeva.pl/powiat/slaskie/myszkowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Żarki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.

- Plany miejscowe: 13 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,3 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Żarki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myszkowski) to 75 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 116 zł/m² (99 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 75 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
- Typowy przedział cen od: 32 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
- Typowy przedział cen do: 116 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)
- Transakcje: 99 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat myszkowski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Żarki mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 235 świadectw).

- Mediana EP: 149 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 235 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Żarki na przyłączenie do sieci czeka 140 MW nowych źródeł — to 57. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 139,9 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 40 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 99,9 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Żarki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 86 spraw budowlanych, w tym 57 spraw o dom jednorodzinny — o 31,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 57 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 86 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 84 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Żarki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 10 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 27 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żarki
- Inwestycje: 10 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 17 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 7,1 mln zł — z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żarki

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Śląskiego: 27 projektów, w tym 9 w całości w gminie Żarki: 7,1 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Żarki ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +6,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 80 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 80,4 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: 6,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 138 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Żarki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,9% powierzchni gminy, a 29,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,9 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 29,7 % — 30 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 101 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Żarki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 68 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 54,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,8%
- Zdających: 68 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 59,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 49,6 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 70,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Żarki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 617 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (607 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 587 tys. zł przy dochodach 65,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 617 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 607 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 22,6 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,8%
- Podatek od środków transportowych: 26 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 74 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 65,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 66,2 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -587 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: -483 tys. zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Żarki najlepsza pozycja to 270. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (6,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 270 — z 2 451 gmin w kraju · 22. z 164 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 633 — z 2 479 gmin w kraju · 49. z 167 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 406 — z 2 301 gmin w kraju · 54. z 137 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 99,3 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Żarki w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-09-30.

- Akty planistyczne: 24 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.120.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 25 września 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr XXIX/176/2026 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żarki (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy, 2026-09-30) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5854
- Uchwała nr XXIX/176/2026 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żarki (plan ogólny gminy, 2026-09-02) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5307
- Uchwała nr XXX/196/2021 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Wysoka Lelowska (plan miejscowy, 2021-07-21) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2021&book=0&position=5032
- Uchwała nr XLIV/332/2018 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru miasta Żarki (plan miejscowy, 2018-07-11) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2018&book=0&position=4680
- Uchwała nr XXVII/202/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Kotowice, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/265/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r. (plan miejscowy, 2017-01-13) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=419
- Uchwała nr XXVII/203/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectw Jaroszów i Zawada, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/263/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r. (plan miejscowy, 2017-01-13) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=420
- Uchwała nr XIX/135/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Jaworznik, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/260/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r. (plan miejscowy, 2016-05-19) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2016&book=0&position=2816
- Uchwała nr XIX/134/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Wysoka Lelowska, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/261/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r. (plan miejscowy, 2016-05-19) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2016&book=0&position=2815
- Uchwała nr XIX/133/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru sołectwa Suliszowice, zatwierdzonego uchwałą nr XXXIX/262/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 31 marca 2014 r. (plan miejscowy, 2016-05-19) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2016&book=0&position=2814
- Uchwała nr XIX/136/2016 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Żarki, dla obszaru miasta Żarki, zatwierdzonego uchwałą nr XLI/279/2014 Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 19 maja 2014 r. (plan miejscowy, 2016-05-19) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2016&book=0&position=2817

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Żarki ma plan ogólny?**
W gminie Żarki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żarki?**
W gminie Żarki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat myszkowski) to 75 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 116 zł/m² (99 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żarki?**
W gminie Żarki w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Żarki?**
W gminie Żarki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 86 spraw budowlanych, w tym 57 spraw o dom jednorodzinny — o 31,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żarki?**
W gminie Żarki mediana EP ze świadectw energetycznych to 149 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 235 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Żarki?**
W gminie Żarki na przyłączenie do sieci czeka 140 MW nowych źródeł — to 57. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żarki?**
W gminie Żarki w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-09-30.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
