# Gmina Krupski Młyn — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 218 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 170 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/slaskie/tarnogorski/krupski-mlyn
Obszar nadrzędny: Powiat tarnogórski — https://landeva.pl/powiat/slaskie/tarnogorski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Krupski Młyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.

- Plany miejscowe: 3 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Krupski Młyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnogórski) to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 270 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
- Typowy przedział cen od: 181 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
- Typowy przedział cen do: 314 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)
- Transakcje: 107 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat tarnogórski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Krupski Młyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 218 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 170 świadectw).

- Mediana EP: 218 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 170 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Krupski Młyn na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 209,6 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 40,9 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 168,7 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Krupski Młyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 3 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 11 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 8 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Krupski Młyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 9 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 20 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Krupski Młyn
- Inwestycje: 9 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 11 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 2,9 mln zł — z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Krupski Młyn

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Śląskiego: 19 projektów, w tym 4 w całości w gminie Krupski Młyn: 2,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Krupski Młyn ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 75 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 74,7 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -9,5 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 115 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Krupski Młyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,3% powierzchni gminy, a 63,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 8,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 63,9 % — 23 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 36 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Krupski Młyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 43,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 43,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,0%
- Zdających: 36 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 50,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 37 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 63,2 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Krupski Młyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 158 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 017 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,0 mln zł przy dochodach 35,2 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 2 158 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 017 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 32,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,6%
- Podatek od środków transportowych: 4 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 31 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 35,2 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 34,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 758 tys. zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Krupski Młyn najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 366 — z 2 451 gmin w kraju · 164. z 164 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — −9,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 2 018 — z 2 479 gmin w kraju · 155. z 167 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 137 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Krupski Młyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-07-02.

- Akty planistyczne: 3 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVII/165/26 Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 23 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany nr II miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Krupski Młyn (plan miejscowy, 2026-07-02) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4058
- Uchwała nr XXV/156/26 Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany nr I miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Krupski Młyn (plan miejscowy, 2026-06-03) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3493
- Uchwała nr XLII/428/22 Rady Gminy Krupski Młyn z dnia 27 września 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (plan miejscowy, 2022-10-06) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=6205

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Krupski Młyn ma plan ogólny?**
W gminie Krupski Młyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Krupski Młyn?**
W gminie Krupski Młyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat tarnogórski) to 270 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 181 a 314 zł/m² (107 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Krupski Młyn?**
W gminie Krupski Młyn w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Krupski Młyn?**
W gminie Krupski Młyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Krupski Młyn?**
W gminie Krupski Młyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 218 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 170 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Krupski Młyn?**
W gminie Krupski Młyn na przyłączenie do sieci czeka 210 MW nowych źródeł — to 42. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Krupski Młyn?**
W gminie Krupski Młyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 3 akty planistyczne, ostatni 2026-07-02.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
