# Gmina Koszarawa — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 58 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 47 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/gmina/slaskie/zywiecki/koszarawa
Obszar nadrzędny: Powiat żywiecki — https://landeva.pl/powiat/slaskie/zywiecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Koszarawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 99,6 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W gminie Koszarawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 58 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 47 świadectw).

- Mediana EP: 58 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 47 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W gminie Koszarawa na przyłączenie do sieci czeka 95,4 MW nowych źródeł — to 70. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

- Moc w kolejce: 95,4 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II: 29,1 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III: 66,3 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W gminie Koszarawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 11 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 11 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 27 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 27 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Koszarawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 25 projektów, w tym 14 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 25 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Koszarawa
- Inwestycje: 14 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 11 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 4,7 mln zł — z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Koszarawa

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Śląskiego: 24 projekty, w tym 9 w całości w gminie Koszarawa: 4,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Koszarawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 69 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 69,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -4,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 93 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Koszarawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,3% powierzchni gminy, a 26,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 13,3 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 26,7 % — 8 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 30 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Koszarawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 49 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 54,3 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,9%
- Zdających: 49 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 58,8 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 49,8 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 69,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Koszarawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 492 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (548 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 310 tys. zł przy dochodach 30,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 492 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 548 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 20,3 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,9%
- Podatek od środków transportowych: 27 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 30,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 30,7 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -310 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Koszarawa najlepsza pozycja to 364. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,6 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 856 — z 2 451 gmin w kraju · 154. z 164 gmin w województwie · 15. z 15 gmin w powiecie — −4,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 553 — z 2 479 gmin w kraju · 38. z 167 gmin w województwie · 7. z 15 gmin w powiecie — 3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 364 — z 2 301 gmin w kraju · 45. z 137 gmin w województwie · 6. z 11 gmin w powiecie — 99,6 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Koszarawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXIII/140/26 Rady Gminy Koszarawa z dnia 7 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Koszarawa (plan ogólny gminy, 2026-08-13) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4990
- Uchwała nr XXXIII/195/13 Rady Gminy Koszarawa z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Koszarawa (plan miejscowy, 2013-07-09) — https://dzienniki.slask.eu/GetActPdf.ashx?year=2013&book=0&position=4884

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Koszarawa ma plan ogólny?**
W gminie Koszarawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Koszarawa?**
W gminie Koszarawa nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Koszarawa?**
W gminie Koszarawa w roku 2025 oddano do użytku 3,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Koszarawa?**
W gminie Koszarawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 11 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Koszarawa?**
W gminie Koszarawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 58 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 47 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Koszarawa?**
W gminie Koszarawa na przyłączenie do sieci czeka 95,4 MW nowych źródeł — to 70. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Koszarawa?**
W gminie Koszarawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
