# Gmina Mniów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/swietokrzyskie/kielecki/mniow
Obszar nadrzędny: Powiat kielecki — https://landeva.pl/powiat/swietokrzyskie/kielecki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Mniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

- Plany miejscowe: 4 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 1,1 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Mniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kielecki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 59 a 190 zł/m² (229 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 97 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)
- Typowy przedział cen od: 59 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)
- Typowy przedział cen do: 190 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)
- Transakcje: 229 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kielecki)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Mniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw).

- Mediana EP: 75 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 161 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Mniów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 55 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 43 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 55 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 54 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Mniów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 7 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 19 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mniów
- Inwestycje: 7 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 12 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 18,4 mln zł — z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mniów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego: 18 projektów, w tym 7 w całości w gminie Mniów: 16,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Mniów: 2,1 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Mniów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 94 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 93,9 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -8,2 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 3,8 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 89 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Mniów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 17,2% powierzchni gminy, a 19,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 17,2 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 19,4 % — 18 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 93 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Mniów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 64,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 86 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 64,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,0%
- Zdających: 86 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 68,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 60,6 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 77 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 4 szkoły — z 5 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Mniów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 165 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (435 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,5 mln zł przy dochodach 74,3 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 165 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 435 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 12,5 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,6%
- Podatek od środków transportowych: 25 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 74,3 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 70,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 3,5 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,5 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Mniów najlepsza pozycja to 527. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 301 — z 2 451 gmin w kraju · 98. z 99 gmin w województwie · 18. z 18 gmin w powiecie — −8,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 527 — z 2 479 gmin w kraju · 13. z 102 gmin w województwie · 12. z 19 gmin w powiecie — 3,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 901 — z 2 301 gmin w kraju · 57. z 90 gmin w województwie · 13. z 16 gmin w powiecie — 1,1 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Mniów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-06.

- Akty planistyczne: 2 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr 215/XXXIV/2026 Rady Gminy Mniów z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miejscowości Pieradła, obręb Przełom (plan miejscowy, 2026-07-06) — https://edziennik.kielce.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2334
- Uchwała nr 10/V/2011 Rady Gminy w Mniowie z dnia 17 lutego 2011 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustanowionego terenu górniczego złoża „Gościniec” wraz z działkami 67/4, 44/2 i częścią działki nr 44/3 położonego na obszarze wsi Pałęgi gmina Mniów (plan miejscowy, 2011-05-09) — https://edziennik.kielce.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2011&book=0&position=1240

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Mniów ma plan ogólny?**
W gminie Mniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mniów?**
W gminie Mniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kielecki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 59 a 190 zł/m² (229 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mniów?**
W gminie Mniów w roku 2025 oddano do użytku 3,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Mniów?**
W gminie Mniów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 55 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — o 22,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mniów?**
W gminie Mniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 75 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 161 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mniów?**
W gminie Mniów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-06.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
