# Gmina Tarłów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 84 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/swietokrzyskie/opatowski/tarlow
Obszar nadrzędny: Powiat opatowski — https://landeva.pl/powiat/swietokrzyskie/opatowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Tarłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 0 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Tarłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 84 świadectw).

- Mediana EP: 164 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 84 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Tarłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 8 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 40,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 3 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 8 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 8 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Tarłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 3 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.

- Projekty unijne 2021–2027: 10 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarłów
- Inwestycje: 3 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 7 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego: 9 projektów
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Tarłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 28 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 27,5 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -2,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 2 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 82 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarłów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,6% powierzchni gminy, a 41,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 9,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 41 % — 68 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 166 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Tarłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 40,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 40,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
- Zdających: 24 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 43,3 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 38,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 60,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Tarłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 136 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (398 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,7 mln zł przy dochodach 39,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 136 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 398 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 8,4 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,9%
- Podatek od środków transportowych: 18 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 39,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 37 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 2,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 2,3 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Tarłów najlepsza pozycja to 1350. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 378 — z 2 451 gmin w kraju · 47. z 99 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — −2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 350 — z 2 479 gmin w kraju · 48. z 102 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 2 190 — z 2 301 gmin w kraju · 78. z 90 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Tarłów ma plan ogólny?**
W gminie Tarłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarłów?**
W gminie Tarłów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarłów?**
W gminie Tarłów w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Tarłów?**
W gminie Tarłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 8 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 40,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarłów?**
W gminie Tarłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 84 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarłów?**
W gminie Tarłów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
