# Gmina Rytwiany — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 79 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 101 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/swietokrzyskie/staszowski/rytwiany
Obszar nadrzędny: Powiat staszowski — https://landeva.pl/powiat/swietokrzyskie/staszowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Rytwiany planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.

- Plany miejscowe: 2 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 2,9 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Rytwiany mediana EP ze świadectw energetycznych to 79 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 101 świadectw).

- Mediana EP: 79 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 101 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Rytwiany w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 35 spraw o dom jednorodzinny — o 12,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 35 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 46 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 46 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Rytwiany dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 16 projektów, w tym 5 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 16 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rytwiany
- Inwestycje: 5 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 6 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 5 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 8,2 mln zł — z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rytwiany

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego: 11 projektów, w tym 4 w całości w gminie Rytwiany: 6,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 5 projektów, w tym 4 w całości w gminie Rytwiany: 2,1 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Rytwiany ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 49 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 49,1 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -1 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,9 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 97 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rytwiany ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 44,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 6,1 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 44,3 % — 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 131 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Rytwiany uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 60 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
- Zdających: 60 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,5 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 54,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 64,1 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 3 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Rytwiany podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 439 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (534 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 47,7 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 439 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 534 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 19,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,1%
- Podatek od środków transportowych: 70 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 47,7 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 46,1 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 1,7 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 3,8 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Rytwiany najlepsza pozycja to 1007. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 007 — z 2 451 gmin w kraju · 27. z 99 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — −1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 402 — z 2 479 gmin w kraju · 53. z 102 gmin w województwie · 4. z 8 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 669 — z 2 301 gmin w kraju · 52. z 90 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 2,9 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Rytwiany ma plan ogólny?**
W gminie Rytwiany planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rytwiany?**
W gminie Rytwiany nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rytwiany?**
W gminie Rytwiany w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Rytwiany?**
W gminie Rytwiany w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 35 spraw o dom jednorodzinny — o 12,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rytwiany?**
W gminie Rytwiany mediana EP ze świadectw energetycznych to 79 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 101 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rytwiany?**
W gminie Rytwiany nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
