# Gmina Staszów — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 132 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 695 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/gmina/swietokrzyskie/staszowski/staszow
Obszar nadrzędny: Powiat staszowski — https://landeva.pl/powiat/swietokrzyskie/staszowski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Staszów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 1 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-17

## Energia budynków

W gminie Staszów mediana EP ze świadectw energetycznych to 132 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 695 świadectw).

- Mediana EP: 132 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 695 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Staszów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 105 spraw budowlanych, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 62 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 105 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 105 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Staszów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 39 projektów, w tym 17 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 39 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Staszów
- Inwestycje: 17 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 22 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 49,7 mln zł — z 18 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Staszów

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego: 32 projekty, w tym 13 w całości w gminie Staszów: 24,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 6 projektów, w tym 4 w całości w gminie Staszów: 5,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Staszów: 19,8 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Staszów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 105 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 105,2 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -4,3 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,5 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 116 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Staszów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 3,6% powierzchni gminy, a 33,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 3,6 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 33,3 % — 74 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 222 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Staszów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 216 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 56,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
- Zdających: 216 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 62,9 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 50,3 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 67,7 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 9 szkół — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Staszów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 518 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (534 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,4 mln zł przy dochodach 165,4 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 518 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 534 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 18,8 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,1%
- Podatek od środków transportowych: 31 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 165,4 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 170,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: -5,4 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: -5,2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Staszów najlepsza pozycja to 1689. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 1 788 — z 2 451 gmin w kraju · 72. z 99 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — −4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 689 — z 2 479 gmin w kraju · 67. z 102 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 916 — z 2 301 gmin w kraju · 58. z 90 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — 1,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Staszów ma plan ogólny?**
W gminie Staszów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Staszów?**
W gminie Staszów nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Staszów?**
W gminie Staszów w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Staszów?**
W gminie Staszów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 105 spraw budowlanych, w tym 62 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Staszów?**
W gminie Staszów mediana EP ze świadectw energetycznych to 132 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 695 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Staszów?**
W gminie Staszów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
