# Gmina Młynary — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/gmina/warminsko-mazurskie/elblaski/mlynary
Obszar nadrzędny: Powiat elbląski — https://landeva.pl/powiat/warminsko-mazurskie/elblaski

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Młynary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

- Plany miejscowe: 1 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 100 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W gminie Młynary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat elbląski) to 127 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 95 a 218 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 127 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)
- Typowy przedział cen od: 95 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)
- Typowy przedział cen do: 218 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)
- Transakcje: 21 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W gminie Młynary mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).

- Mediana EP: 113 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 119 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Młynary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 34 sprawy o dom jednorodzinny — o 100,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 34 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 42 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 42 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Młynary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 14 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 24 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Młynary
- Inwestycje: 14 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 10 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 1,6 mln zł — z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Młynary

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur: 23 projekty, w tym 3 w całości w gminie Młynary: 1,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Młynary ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 26 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 25,8 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -7,6 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,7 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 96 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Młynary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,8% powierzchni gminy, a 40,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 5,8 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 40 % — 62 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 155 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Młynary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 31 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 57,5 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,0%
- Zdających: 31 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 62 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 52,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 57,5 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 1 szkoła — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Młynary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 636 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 458 tys. zł przy dochodach 43,9 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 636 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 636 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 20,1 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,1%
- Podatek od środków transportowych: 10 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 43,9 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 43,5 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 458 tys. zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 1,2 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Młynary najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 262 — z 2 451 gmin w kraju · 91. z 116 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — −7,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 536 — z 2 479 gmin w kraju · 50. z 116 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 — z 2 301 gmin w kraju · 1. z 113 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Młynary w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

- Akty planistyczne: 10 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVII/193/2026 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta i gminy Młynary (plan ogólny gminy, 2026-08-19) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3163
- Obwieszczenie nr III/1/2024 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie jednolitego tekstu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary (obwieszczenie — plan miejscowy, 2024-09-04) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2024&book=0&position=3947
- Obwieszczenie nr XLV/1/2022 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 15 czerwca 2022 r. w sprawie jednolitego tekstu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary (obwieszczenie — plan miejscowy, 2022-08-08) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=3528
- Uchwała nr XLI/282/2022 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 19 stycznia 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary w zakresie parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów. (plan miejscowy, 2022-03-08) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=1094
- Uchwała nr III/17/2018 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary (plan miejscowy, 2019-01-25) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2019&book=0&position=625
- Uchwała nr XXXVII/244/2017 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 3 listopada 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary (plan miejscowy, 2017-12-06) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=4851
- Uchwała nr XXXII/212/2017 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 20 czerwca 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary (plan miejscowy, 2017-08-01) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=3242
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.81.2017 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 30 marca 2017 r. stwierdzające nieważność w części uchwały Nr XXVIII/170/2017 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sąpy w gminie  Młynary (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2017-04-03) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=1463
- Uchwała nr XXVIII/170/2017 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Sąpy w gminie Młynary (plan miejscowy, 2017-04-03) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2017&book=0&position=1462
- Uchwała nr VIII/39/2011 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Młynary. (plan miejscowy, 2011-09-22) — https://edzienniki.olsztyn.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2011&book=0&position=2173

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Młynary ma plan ogólny?**
W gminie Młynary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Młynary?**
W gminie Młynary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat elbląski) to 127 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 95 a 218 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Młynary?**
W gminie Młynary w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Młynary?**
W gminie Młynary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 34 sprawy o dom jednorodzinny — o 100,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Młynary?**
W gminie Młynary mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Młynary?**
W gminie Młynary w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
