# Gmina Sieraków — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 648 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/gmina/wielkopolskie/miedzychodzki/sierakow
Obszar nadrzędny: Powiat międzychodzki — https://landeva.pl/powiat/wielkopolskie/miedzychodzki

## Plan ogólny i plany miejscowe

W gminie Sieraków plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 116.

- Plany miejscowe: 116 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym: 3,6 % — dane GUS za rok 2024

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W gminie Sieraków mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 648 świadectw).

- Mediana EP: 130 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 648 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W gminie Sieraków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 34,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 21 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 42 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 42 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W gminie Sieraków dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 1 inwestycję.

- Projekty unijne 2021–2027: 24 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sieraków
- Inwestycje: 1 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 11 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 12 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 3,4 mln zł — z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sieraków

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 12 projektów, w tym 7 w całości w gminie Sieraków: 759 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski: 12 projektów, w tym 1 w całości w gminie Sieraków: 2,6 mln zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W gminie Sieraków ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 41 osób (2025) — według GUS.

- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym: 41,2 os./km² — dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają: -6,4 na 1000 mieszk. — dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców: 1,9 — dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców: 115 — dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sieraków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,5% powierzchni gminy, a 53,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.

- Połowa mieszkańców mieszka na: 1,5 % powierzchni — spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców: 53,2 % — 107 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie: 201 — jeden kwadrat to kilometr na kilometr

## Wyniki egzaminów

W gminie Sieraków uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 48,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 80 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 48,8 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,1%
- Zdających: 80 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 56,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 41,2 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 55,3 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem: 2 szkoły — wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik

Stan na: 2026-09-30

## Podatki i budżet gminy

W gminie Sieraków podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 092 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 026 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 9,9 mln zł przy dochodach 77,6 mln zł.

- Podatek od nieruchomości: 1 092 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 026 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych: 30,2 % — część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,9%
- Podatek od środków transportowych: 22 zł na mieszkańca — dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu: 77,6 mln zł — wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu: 67,8 mln zł — wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu: 9,9 mln zł — dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat: 12,1 mln zł — dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025

Stan na: 2025-12-31

## Miejsce w rankingach

W gminie Sieraków najlepsza pozycja to 1422. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 2 159 — z 2 451 gmin w kraju · 215. z 224 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — −6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 1 422 — z 2 479 gmin w kraju · 147. z 226 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 1 617 — z 2 301 gmin w kraju · 149. z 220 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 3,6 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W gminie Sieraków w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

- Akty planistyczne: 51 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXXI/211/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 17 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sieraków (plan ogólny gminy, 2026-08-19) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6099
- Uchwała nr XXVII/192/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na obszarze wsi Lutom, gmina Sieraków (plan miejscowy, 2026-06-16) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4667
- Uchwała nr XXVII/193/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie wsi Tuchola- centrum, gmina Sieraków (plan miejscowy, 2026-06-16) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4668
- Uchwała nr XXVII/194/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Bohaterów na terenie miasta Sieraków (plan miejscowy, 2026-06-16) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4669
- Uchwała nr XXV/180/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 31 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Grobia - Jaroszewo, gmina Sieraków (plan miejscowy, 2026-04-13) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3061
- Uchwała nr XXIV/173/2026 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 24 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na obszarze wsi Bucharzewo, gmina Sieraków (plan miejscowy, 2026-03-03) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1868
- Uchwała nr XIX/131/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 23 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Wronieckiej, Poznańskiej i Dworcowej na terenie miasta Sieraków (plan miejscowy, 2025-10-03) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6879
- Uchwała nr XVII/112/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów turystycznych na obszarze miasta Sieraków w rejonie ulicy Wjazdowej (plan miejscowy, 2025-07-04) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=5453
- Uchwała nr XV/93/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Grobia - Jaroszewo Północ, gmina Sieraków (plan miejscowy, 2025-05-12) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4130
- Uchwała nr XV/94/2025 Rady Miejskiej w Sierakowie z dnia 24 kwietnia 2025 r. w  sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie wsi Ławica, gmina Sieraków (plan miejscowy, 2025-05-12) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4131

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Czy gmina Sieraków ma plan ogólny?**
W gminie Sieraków plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 116.

**Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sieraków?**
W gminie Sieraków nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sieraków?**
W gminie Sieraków w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.

**Ile domów zaczęto budować w gminie Sieraków?**
W gminie Sieraków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 34,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sieraków?**
W gminie Sieraków mediana EP ze świadectw energetycznych to 130 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 648 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sieraków?**
W gminie Sieraków w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
