# Powiat górowski — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana ceny gruntu budowlanego to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/powiat/dolnoslaskie/gorowski
Obszar nadrzędny: Woj. dolnośląskie — https://landeva.pl/wojewodztwo/dolnoslaskie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie górowskim plan ogólny ma 1 gmina z 4 — to 25%, a planów miejscowych widzę 69.

- Gminy z planem ogólnym: 1 — z 4 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 69 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-12

## Ceny gruntu budowlanego

W powiecie górowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 31 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
- Typowy przedział cen od: 14 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do: 59 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje: 34 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W powiecie górowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 209 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 915 świadectw).

- Mediana EP: 209 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 915 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 4 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W powiecie górowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 53 sprawy budowlane, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — o 61,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 27 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 53 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 48 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie górowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 9 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 24 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie górowskim
- Inwestycje: 9 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 15 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 131,7 mln zł — z 13 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie górowskim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska: 22 projekty, w tym 12 w całości w powiecie górowskim: 131,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego: 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie górowskim: 369 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie górowskim bezrobocie to 15,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 123 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 15,9 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 8 123 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 2 947 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 3 429 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie górowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 50,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 280 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 50,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 280 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 55,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 44,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 64,7 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie górowskim najlepsza pozycja to 174. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (31,1 %, 2021 r.).

- Gdzie oddaje się domy do użytku: 210 — z 258 powiatów w kraju · 18. z 22 powiatów w województwie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 174 — z 380 powiatów w kraju · 3. z 30 powiatów w województwie — 31,1 % w 2021 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie górowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 163 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.

- Akty planistyczne: 163 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVIII/202/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Góra (plan ogólny gminy, 2026-08-13) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3650
- Uchwała nr XXVII/201/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Wierzowice Wielkie, gmina Góra (plan miejscowy, 2026-08-12) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3632
- Uchwała nr XXVII/200/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 5 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu geodezyjnego Grabowno, gmina Góra (plan miejscowy, 2026-08-12) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3631
- Uchwała nr XXV/192/26 Rady Miejskiej Góry z dnia 15 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Nowa Wioska (plan miejscowy, 2026-06-22) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2925
- Uchwała nr XXVIII/167/2026 Rady Gminy Niechlów z dnia 26 lutego 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych w gminie Niechlów (plan miejscowy, 2026-03-05) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1207
- Uchwała nr XXI/152/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 19 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra, obręb Ligota (plan miejscowy, 2026-01-08) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=98
- Uchwała nr XIV/111/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 29 maja 2025 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Góra. (plan miejscowy, 2025-06-17) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=2894
- Wyrok nr II SA/WR 501/24 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2024 r. wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej Góry nr LXXIV/650/24 z dnia 25 marca 2024 r. w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Góra, obręb Ligota. (wyrok — plan miejscowy, 2025-04-30) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=2259
- Uchwała nr XI/72/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Sułków. (plan miejscowy, 2025-02-11) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=669
- Uchwała nr XI/73/25 Rady Miejskiej Góry z dnia 28 stycznia 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Góra, obręb Borszyn Mały. (plan miejscowy, 2025-02-11) — https://edzienniki.duw.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=670

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie górowskim ma plan ogólny?**
W powiecie górowskim plan ogólny ma 1 gmina z 4 — to 25%, a planów miejscowych widzę 69.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie górowskim?**
W powiecie górowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 31 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 59 zł/m² (34 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie górowskim?**
W powiecie górowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie górowskim?**
W powiecie górowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 53 sprawy budowlane, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — o 61,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie górowskim?**
W powiecie górowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 209 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 915 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie górowskim?**
W powiecie górowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 163 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.

## Obszary podrzędne

- Góra — https://landeva.pl/gmina/dolnoslaskie/gorowski/gora
- Jemielno — https://landeva.pl/gmina/dolnoslaskie/gorowski/jemielno
- Niechlów — https://landeva.pl/gmina/dolnoslaskie/gorowski/niechlow
- Wąsosz — https://landeva.pl/gmina/dolnoslaskie/gorowski/wasosz

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
