# Powiat żarski — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 047 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/powiat/lubuskie/zarski
Obszar nadrzędny: Woj. lubuskie — https://landeva.pl/wojewodztwo/lubuskie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie żarskim plan ogólny ma 8 gmin z 10 — to 80%, a planów miejscowych widzę 103.

- Gminy z planem ogólnym: 8 — z 10 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 103 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W powiecie żarskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 047 świadectw).

- Mediana EP: 129 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 4 047 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 10 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W powiecie żarskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 398 spraw budowlanych, w tym 180 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 180 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 398 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 391 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie żarskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 96 projektów, w tym 41 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 96 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie żarskim
- Inwestycje: 41 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 40 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 15 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 165,8 mln zł — z 48 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie żarskim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Lubuskiego: 61 projektów, w tym 33 w całości w powiecie żarskim: 107,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 15 projektów, w tym 10 w całości w powiecie żarskim: 1,5 mln zł dofinansowania UE
- Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen: 13 projektów
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie żarskim: 38,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie żarskim: 18,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie żarskim bezrobocie to 6,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 637 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 6,3 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 8 637 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 4 636 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 7 548 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie żarskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 782 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 56,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 782 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 62,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 50,1 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 71,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie żarskim najlepsza pozycja to 235. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (23,1 %, 2021 r.).

- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 235 — z 380 powiatów w kraju · 7. z 14 powiatów w województwie — 23,1 % w 2021 r.

Stan na: 2021-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie żarskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 93 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

- Akty planistyczne: 93 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XX/166/2026 Rady Gminy w Przewozie z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Przewóz. (plan ogólny gminy, 2026-08-31) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1927
- Uchwała nr XXXIII/77/26 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Żary. (plan ogólny gminy, 2026-08-28) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1915
- Uchwała nr XXXIII/76/26 Rady Miejskiej w Żarach z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów części ul. Podchorążych i ul. Parkowej w Żarach. (plan miejscowy, 2026-08-28) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1914
- Uchwała nr XXXI/220/26 Rady Miejskiej w Lubsku z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Lubsko (plan ogólny gminy, 2026-08-28) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1910
- Uchwała nr XXIV/148/26 Rady Gminy Tuplice z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Tuplice (plan ogólny gminy, 2026-08-27) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1886
- Uchwała nr XXVIII/230/26 Rady Gminy Żary z dnia 13 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Żary (plan ogólny gminy, 2026-08-19) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1819
- Uchwała nr XXVIII/185/26 Rady Miejskiej w Brodach z dnia 11 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Brody (plan ogólny gminy, 2026-08-11) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1782
- Uchwała nr XXVI/170/2026 Rady Gminy Trzebiel z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Trzebiel (plan ogólny gminy, 2026-06-29) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1506
- Uchwała nr XXXIII/212/2026 Rady Miejskiej w Jasieniu z dnia 25 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu ewidencyjnego Budziechów. (plan miejscowy, 2026-03-30) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=701
- Uchwała nr XX/131/2026 Rady Gminy Lipinki Łużyckie z dnia 24 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu ogólnego Gminy Lipinki Łużyckie (plan ogólny gminy, 2026-03-26) — https://dzienniki.luw.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=650

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie żarskim ma plan ogólny?**
W powiecie żarskim plan ogólny ma 8 gmin z 10 — to 80%, a planów miejscowych widzę 103.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie żarskim?**
W powiecie żarskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie żarskim?**
W powiecie żarskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie żarskim?**
W powiecie żarskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 398 spraw budowlanych, w tym 180 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie żarskim?**
W powiecie żarskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 047 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie żarskim?**
W powiecie żarskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 93 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

## Obszary podrzędne

- Brody — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/brody
- Jasień — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/jasien
- Lipinki Łużyckie — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/lipinki-luzyckie
- Lubsko — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/lubsko
- Przewóz — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/przewoz
- Trzebiel — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/trzebiel
- Tuplice — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/tuplice
- Łęknica — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/leknica
- Żary — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/zary-gmina
- Żary — https://landeva.pl/gmina/lubuskie/zarski/zary-miasto

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
