# Powiat chrzanowski — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 919 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/powiat/malopolskie/chrzanowski
Obszar nadrzędny: Woj. małopolskie — https://landeva.pl/wojewodztwo/malopolskie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie chrzanowskim plan ogólny ma 2 gminy z 5 — to 40%, a planów miejscowych widzę 38.

- Gminy z planem ogólnym: 2 — z 5 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 38 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W powiecie chrzanowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 919 świadectw).

- Mediana EP: 127 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 4 919 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 5 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W powiecie chrzanowskim na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.

- Moc w kolejce: 246,9 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II: 191 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III: 55,9 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W powiecie chrzanowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 381 spraw budowlanych, w tym 282 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 282 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 381 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 379 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie chrzanowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 135 projektów, w tym 102 inwestycje.

- Projekty unijne 2021–2027: 135 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie chrzanowskim
- Inwestycje: 102 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 33 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE: 293 mln zł — z 92 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie chrzanowskim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 117 projektów, w tym 87 w całości w powiecie chrzanowskim: 268,3 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 7 projektów
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie chrzanowskim: 21,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie chrzanowskim: 3,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego: 2 projekty, w tym 1 w całości w powiecie chrzanowskim: 342 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie chrzanowskim bezrobocie to 7,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 645 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 7 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 8 645 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 6 016 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 10 302 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie chrzanowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 006 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 60,2 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 1 006 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 66,7 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53,7 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 74,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie chrzanowskim najlepsza pozycja to 81. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 81 — z 243 powiatów w kraju · 6. z 11 powiatów w województwie — −0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 151 — z 258 powiatów w kraju · 10. z 12 powiatów w województwie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 222 — z 380 powiatów w kraju · 17. z 22 powiatów w województwie — 24,5 % w 2021 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie chrzanowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 133 akty planistyczne, ostatni 2026-09-17.

- Akty planistyczne: 133 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr 192/XXVI/2026 Rady Miejskiej w Libiążu z dnia 3 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych obszarów Libiąża (plan miejscowy, 2026-09-17) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5242
- Uchwała Nr 193/XXVI/2026 Rady Miejskiej w Libiążu z dnia 3 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Libiąż – Żarki (Etap II) (plan miejscowy, 2026-09-17) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5243
- Uchwała Nr XXV/271/2026 Rady Miejskiej w Chrzanowie z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Chrzanów (plan ogólny gminy, 2026-09-03) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4954
- Uchwała Nr VIII/54/2026 Rady Miejskiej w Alwerni z dnia 18 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Alwernia (plan ogólny gminy, 2026-08-21) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4772
- Uchwała Nr XXIX/210/2026 Rady Gminy Babice z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rozbudowy cmentarzy położonych w miejscowościach Babice i Zagórze (plan miejscowy, 2026-06-15) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3407
- Uchwała Nr XXIX/212/2026 Rady Gminy Babice z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Zagórze w rejonie ul. Żelatowej (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3337
- Uchwała Nr XXIX/211/2026 Rady Gminy Babice z dnia 27 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miejscowości Zagórze, Babice, Wygiełzów, Olszyny, Rozkochów (plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3336
- Uchwała Nr 154/XX/2026 Rady Miejskiej w Libiążu z dnia 13 marca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Libiąż „Północ” - Etap I (plan miejscowy, 2026-03-25) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1631
- Uchwała Nr XXIII/168/IX/2026 Rady Miasta Trzebini z dnia 26 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w południowej części Osiedla Salwator w Trzebini (plan miejscowy, 2026-03-12) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1420
- Uchwała Nr III/12/2026 Rady Miejskiej w Alwerni z dnia 26 lutego 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "GROJEC PÓŁNOC" (plan miejscowy, 2026-03-12) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1438

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie chrzanowskim ma plan ogólny?**
W powiecie chrzanowskim plan ogólny ma 2 gminy z 5 — to 40%, a planów miejscowych widzę 38.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie chrzanowskim?**
W powiecie chrzanowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie chrzanowskim?**
W powiecie chrzanowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie chrzanowskim?**
W powiecie chrzanowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 381 spraw budowlanych, w tym 282 sprawy o dom jednorodzinny — o 6,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie chrzanowskim?**
W powiecie chrzanowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 127 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 919 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie chrzanowskim?**
W powiecie chrzanowskim na przyłączenie do sieci czeka 247 MW nowych źródeł — to 37. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie chrzanowskim?**
W powiecie chrzanowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 133 akty planistyczne, ostatni 2026-09-17.

## Obszary podrzędne

- Alwernia — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/chrzanowski/alwernia
- Babice — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/chrzanowski/babice
- Chrzanów — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/chrzanowski/chrzanow
- Libiąż — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/chrzanowski/libiaz
- Trzebinia — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/chrzanowski/trzebinia

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
