# Powiat gorlicki — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 868 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/powiat/malopolskie/gorlicki
Obszar nadrzędny: Woj. małopolskie — https://landeva.pl/wojewodztwo/malopolskie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie gorlickim plan ogólny ma 2 gminy z 10 — to 20%, a planów miejscowych widzę 293.

- Gminy z planem ogólnym: 2 — z 10 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 293 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W powiecie gorlickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 868 świadectw).

- Mediana EP: 89 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 1 868 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 10 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W powiecie gorlickim na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.

- Moc w kolejce: 24,1 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II: 11 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III: 13,1 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W powiecie gorlickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 676 spraw budowlanych, w tym 449 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 449 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 676 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 674 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie gorlickim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 138 projektów, w tym 70 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 138 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie gorlickim
- Inwestycje: 70 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 67 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 1 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 186,3 mln zł — z 89 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie gorlickim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 112 projektów, w tym 83 w całości w powiecie gorlickim: 169,1 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 12 projektów
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie gorlickim: 17,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 6 projektów
- Fundusz Azylu, Migracji i Integracji: 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy: 1 projekt

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie gorlickim bezrobocie to 7,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 350 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 7,3 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 7 350 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 6 159 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 10 694 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie gorlickim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 121 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 59,1 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 1 121 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,7 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53,5 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 67,9 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie gorlickim najlepsza pozycja to 134. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (35,6 %, 2021 r.).

- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 134 — z 380 powiatów w kraju · 12. z 22 powiatów w województwie — 35,6 % w 2021 r.

Stan na: 2021-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie gorlickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 736 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

- Akty planistyczne: 736 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXVI/261/26 Rady Gminy Uście Gorlickie z dnia 30 września 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany części tekstowej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Uście Gorlickie we wsi Uście Gorlickie. (plan miejscowy, 2026-10-02) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5517
- Uchwała Nr XXIV/197/26 Rady Gminy Moszczenica z dnia 25 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu usługowego w miejscowości Moszczenica (plan miejscowy, 2026-10-02) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5492
- Uchwała Nr XXX/211/26 Rady Gminy Łużna z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łużna w miejscowości Łużna (dz. nr 628, 1623/2, część dz. nr 672/6, 672/9, 673, 2055, 1109/1, 1478/8, 2031/2, 1367), Mszanka (dz. nr 1/13, część dz. nr 237/2, 237/4, 996, 358/1, 1/14) i Wola Łużańska   (dz. nr 9/1, część dz. nr 9/2, 633/3, 165/8, 29/1, 102, 223/1, 253/2, 254/1, 87/1, 87/2) – Zadanie B (plan miejscowy, 2026-09-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5140
- Uchwała Nr XXXIV/238/2026 Rady Gminy Sękowa z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Sękowa – Etap I (plan miejscowy, 2026-09-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5152
- Uchwała Nr XXX/210/26 Rady Gminy Łużna z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łużna w miejscowości Łużna – część działki nr 2016/2 (plan miejscowy, 2026-09-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5097
- Uchwała Nr XXX/209/26 Rady Gminy Łużna z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łużna w miejscowości Łużna – działka nr 1406/1 (plan miejscowy, 2026-09-08) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5096
- Uchwała Nr XXVI/238/26 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Bobowa (plan ogólny gminy, 2026-09-04) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4999
- Uchwała Nr XXV/226/26 Rady Miejskiej w Bobowej z dnia 17 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Bobowa – Zadanie A (plan miejscowy, 2026-08-18) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4676
- Uchwała Nr XLIV/287/2026 Rady Miejskiej w Bieczu z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biecz (plan miejscowy, 2026-07-30) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4404
- Uchwała Nr XLIV/286/2026 Rady Miejskiej w Bieczu z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biecz (plan miejscowy, 2026-07-30) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4403

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie gorlickim ma plan ogólny?**
W powiecie gorlickim plan ogólny ma 2 gminy z 10 — to 20%, a planów miejscowych widzę 293.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie gorlickim?**
W powiecie gorlickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie gorlickim?**
W powiecie gorlickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie gorlickim?**
W powiecie gorlickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 676 spraw budowlanych, w tym 449 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie gorlickim?**
W powiecie gorlickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 868 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie gorlickim?**
W powiecie gorlickim na przyłączenie do sieci czeka 24,1 MW nowych źródeł — to 95. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie gorlickim?**
W powiecie gorlickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 736 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

## Obszary podrzędne

- Biecz — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/biecz
- Bobowa — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/bobowa
- Gorlice — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/gorlice-gmina
- Gorlice — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/gorlice-miasto
- Lipinki — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/lipinki
- Moszczenica — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/moszczenica
- Ropa — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/ropa
- Sękowa — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/sekowa
- Uście Gorlickie — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/uscie-gorlickie
- Łużna — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/gorlicki/luzna

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
