# Powiat tatrzański — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana ceny gruntu budowlanego to 1 435 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 500 a 2 190 zł/m² (33 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-17.

Stan na: 2026-10-17 · Adres: https://landeva.pl/powiat/malopolskie/tatrzanski
Obszar nadrzędny: Woj. małopolskie — https://landeva.pl/wojewodztwo/malopolskie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie tatrzańskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 148.

- Gminy z planem ogólnym: 0 — z 5 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 148 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-17

## Ceny gruntu budowlanego

W powiecie tatrzańskim mediana ceny gruntu budowlanego to 1 435 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 500 a 2 190 zł/m² (33 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 1 435 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
- Typowy przedział cen od: 500 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do: 2 190 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje: 33 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W powiecie tatrzańskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 235 świadectw).

- Mediana EP: 101 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 4 235 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 5 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Przyłączenia OZE

W powiecie tatrzańskim na przyłączenie do sieci czeka 43,7 MW nowych źródeł — to 92. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.

- Moc w kolejce: 43,7 MW — moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II: 0 MW — wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III: 43,7 MW — wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej

Stan na: 2026-09-12

## Budowy

W powiecie tatrzańskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 446 spraw budowlanych, w tym 315 spraw o dom jednorodzinny — o 1,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 315 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 446 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 446 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie tatrzańskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 79 projektów, w tym 41 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 79 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie tatrzańskim
- Inwestycje: 41 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 37 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 1 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 275 mln zł — z 47 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie tatrzańskim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Małopolski: 53 projekty, w tym 37 w całości w powiecie tatrzańskim: 96,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 12 projektów, w tym 9 w całości w powiecie tatrzańskim: 177,9 mln zł dofinansowania UE
- Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko: 12 projektów
- Fundusz Azylu, Migracji i Integracji: 1 projekt
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego: 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie tatrzańskim: 389 tys. zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie tatrzańskim bezrobocie to 9,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 152 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 9 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 8 152 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 17 317 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 7 146 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie tatrzańskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 655 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 58,6 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 655 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 64,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 53 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 67,6 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie tatrzańskim najlepsza pozycja to 21. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 109 — z 243 powiatów w kraju · 8. z 11 powiatów w województwie — −1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 21 — z 258 powiatów w kraju · 3. z 12 powiatów w województwie — 4,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 135 — z 380 powiatów w kraju · 13. z 22 powiatów w województwie — 35,5 % w 2021 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 87 — z 193 powiatów w kraju · 5. z 5 powiatów w województwie — 33,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie tatrzańskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 203 akty planistyczne, ostatni 2026-10-02.

- Akty planistyczne: 203 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała Nr XXXII/336/2026 Rady Miasta Zakopane z dnia 24 września 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru urbanistycznego nazwanego: BACHLEDZKI WIERCH – Etap II (plan miejscowy, 2026-10-02) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5495
- Uchwała Nr XXVII/ 220/2026 Rady Gminy Bukowina Tatrzańska z dnia 18 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego  Jurgów II- ZMPZP Jurgów II. (plan miejscowy, 2026-06-15) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3406
- Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 1110/22 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 grudnia 2022 r. w sprawie ze skargi R. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa w C. na Uchwałę nr XXXV/483/2022 Rady Miasta Zakopane z dnia 17 lutego 2022 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru urbanistycznego nazwanego: RÓWIEŃ KRUPOWA (wyrok — plan miejscowy, 2026-06-10) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3319
- Uchwała Nr XXVI/210/2026 Rady Gminy Bukowina Tatrzańska z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w miejscowości Bukowina Tatrzańska przy ulicy Wierch Rusiński - ZMPZP PRZY ULICY WIERCH RUSIŃSKI – I. (plan miejscowy, 2026-05-14) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2776
- Uchwała Nr XXV/201/2026 Rady Gminy Bukowina Tatrzańska z dnia 18 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w miejscowości Bukowina Tatrzańska w rejonie Wierchu Rusińskiego - ZMPZP WIERCH RUSIŃSKI - VI. (plan miejscowy, 2026-04-02) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1890
- Wyrok Nr Sygn. akt II SA/Kr 332/23 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 maja 2023 r. w sprawie ze skargi K. sp. z o.o. z siedzibą w K. na uchwałę Nr LIX/424/2023 Rady Gminy Poronin z dnia 19 stycznia 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Małe Ciche (wyrok — plan miejscowy, 2026-01-05) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=23
- Uchwała Nr XXII/156/25 Rady Gminy Kościelisko z dnia 22 grudnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Kościelisko, w gminie Kościelisko - MPZP KOŚCIELISKO – OBSZAR K1. (plan miejscowy, 2025-12-31) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=8393
- Uchwała Nr XVIII/117/2025 Rady Gminy Poronin z dnia 23 października 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Murzasichle etap b (plan miejscowy, 2025-11-03) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=6209
- Uchwała Nr XVII/165/2025 Rady Miasta Zakopane z dnia 26 czerwca 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru urbanistycznego nazwanego: CHŁABÓWKA (plan miejscowy, 2025-07-03) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4255
- Uchwała Nr XVII/164/2025 Rady Miasta Zakopane z dnia 26 czerwca 2025 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru urbanistycznego nazwanego: FURMANOWA, KOTELNICA, TATARY (plan miejscowy, 2025-07-03) — https://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2025&book=0&position=4254

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie tatrzańskim ma plan ogólny?**
W powiecie tatrzańskim żadna z 5 gmin nie ma jeszcze ogłoszonego planu ogólnego, a planów miejscowych widzę 148.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie tatrzańskim?**
W powiecie tatrzańskim mediana ceny gruntu budowlanego to 1 435 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 500 a 2 190 zł/m² (33 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie tatrzańskim?**
W powiecie tatrzańskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie tatrzańskim?**
W powiecie tatrzańskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 446 spraw budowlanych, w tym 315 spraw o dom jednorodzinny — o 1,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie tatrzańskim?**
W powiecie tatrzańskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 101 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 235 świadectw).

**Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie tatrzańskim?**
W powiecie tatrzańskim na przyłączenie do sieci czeka 43,7 MW nowych źródeł — to 92. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie tatrzańskim?**
W powiecie tatrzańskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 203 akty planistyczne, ostatni 2026-10-02.

## Obszary podrzędne

- Biały Dunajec — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/tatrzanski/bialy-dunajec
- Bukowina Tatrzańska — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/tatrzanski/bukowina-tatrzanska
- Kościelisko — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/tatrzanski/koscielisko
- Poronin — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/tatrzanski/poronin
- Zakopane — https://landeva.pl/gmina/malopolskie/tatrzanski/zakopane

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
