# Powiat garwoliński — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana ceny gruntu budowlanego to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Stan na: 2026-10-16 · Adres: https://landeva.pl/powiat/mazowieckie/garwolinski
Obszar nadrzędny: Woj. mazowieckie — https://landeva.pl/wojewodztwo/mazowieckie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie garwolińskim plan ogólny ma 5 gmin z 14 — to 36%, a planów miejscowych widzę 93.

- Gminy z planem ogólnym: 5 — z 14 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 93 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-09-06

## Ceny gruntu budowlanego

W powiecie garwolińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

- Mediana ceny gruntu budowlanego: 92 zł/m² — połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od: 69 zł/m² — dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do: 170 zł/m² — górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje: 21 — sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Stan na: 2026-10-16

## Energia budynków

W powiecie garwolińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 054 świadectw).

- Mediana EP: 90 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 3 054 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 14 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W powiecie garwolińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 741 spraw budowlanych, w tym 413 spraw o dom jednorodzinny — o 12,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 413 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 741 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 736 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie garwolińskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 119 projektów, w tym 51 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 119 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie garwolińskim
- Inwestycje: 51 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 64 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 4 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 272,1 mln zł — z 54 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie garwolińskim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Mazowsza: 86 projektów, w tym 31 w całości w powiecie garwolińskim: 102,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej: 13 projektów, w tym 10 w całości w powiecie garwolińskim: 14,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 10 projektów, w tym 9 w całości w powiecie garwolińskim: 155,2 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie garwolińskim: 675 tys. zł dofinansowania UE
- Interreg NEXT Poland–Ukraine: 4 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 2 projekty

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie garwolińskim bezrobocie to 9,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 214 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 9,1 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 8 214 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 7 585 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 13 241 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie garwolińskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 246 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 61,7 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 1 246 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 67,4 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 55,9 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 67,8 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie garwolińskim najlepsza pozycja to 91. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (42,0 %, 2021 r.).

- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 91 — z 380 powiatów w kraju · 14. z 42 powiatów w województwie — 42,0 % w 2021 r.

Stan na: 2021-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie garwolińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

- Akty planistyczne: 22 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXVI/136/2026 Rady Gminy Łaskarzew z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie Planu ogólnego gminy Łaskarzew (plan ogólny gminy, 2026-08-31) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8231
- Uchwała nr XXXII.204.2026 Rady Miejskiej w Pilawie z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Miasta i Gminy Pilawa (plan ogólny gminy, 2026-08-28) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=8206
- Uchwała nr XXV/168/2026 Rady Gminy Górzno z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych obrębach gminy Górzno – sekcja D (plan miejscowy, 2026-08-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7878
- Uchwała nr XXV/167/2026 Rady Gminy Górzno z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębu Gąsów – tereny powierzchniowej eksploatacji kopalin oraz tereny produkcyjno – usługowe (plan miejscowy, 2026-08-17) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7877
- Uchwała nr XXV/169/2026 Rady Gminy w Górznie z dnia 24 lipca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części północno-zachodniej obrębu Unin (plan miejscowy, 2026-08-13) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7861
- Uchwała nr XXIII/154/2026 Rady Gminy Górzno z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych obrębach gminy Górzno – sekcja C (plan miejscowy, 2026-08-13) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7860
- Uchwała nr XXXI/195/2026 Rady Miejskiej w Żelechowie z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta i gminy Żelechów (plan ogólny gminy, 2026-08-06) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=7507
- Uchwała nr XXIX/139/2026 Rady Miasta Łaskarzew z dnia 20 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Łaskarzew (plan ogólny gminy, 2026-07-01) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=6202
- Uchwała nr XXIII/152/2026 Rady Gminy Parysów z dnia 27 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów gminy Parysów część B (plan miejscowy, 2026-05-13) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4636
- Uchwała nr XXIII/151/2026 Rady Gminy Parysów z dnia 27 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów gminy Parysów część A (plan miejscowy, 2026-05-13) — https://edziennik.mazowieckie.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=4635

Stan na: 2026-09-06

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie garwolińskim ma plan ogólny?**
W powiecie garwolińskim plan ogólny ma 5 gmin z 14 — to 36%, a planów miejscowych widzę 93.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie garwolińskim?**
W powiecie garwolińskim mediana ceny gruntu budowlanego to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 69 a 170 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie garwolińskim?**
W powiecie garwolińskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie garwolińskim?**
W powiecie garwolińskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 741 spraw budowlanych, w tym 413 spraw o dom jednorodzinny — o 12,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie garwolińskim?**
W powiecie garwolińskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 90 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 054 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie garwolińskim?**
W powiecie garwolińskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.

## Obszary podrzędne

- Borowie — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/borowie
- Garwolin — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/garwolin-gmina
- Garwolin — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/garwolin-miasto
- Górzno — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/gorzno
- Maciejowice — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/maciejowice
- Miastków Kościelny — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/miastkow-koscielny
- Parysów — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/parysow
- Pilawa — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/pilawa
- Sobolew — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/sobolew
- Trojanów — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/trojanow
- Wilga — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/wilga
- Łaskarzew — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/laskarzew-miasto
- Łaskarzew — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/laskarzew-gmina
- Żelechów — https://landeva.pl/gmina/mazowieckie/garwolinski/zelechow

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
