# Powiat rawicki — plan ogólny, ceny, energia, prawo miejscowe

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 313 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Stan na: 2026-10-12 · Adres: https://landeva.pl/powiat/wielkopolskie/rawicki
Obszar nadrzędny: Woj. wielkopolskie — https://landeva.pl/wojewodztwo/wielkopolskie

## Plan ogólny i plany miejscowe

W powiecie rawickim plan ogólny ma 5 gmin z 5 — to 100%, a planów miejscowych widzę 76.

- Gminy z planem ogólnym: 5 — z 5 gmin w obszarze
- Plany miejscowe: 76 — obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Stan na: 2026-10-12

## Energia budynków

W powiecie rawickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 313 świadectw).

- Mediana EP: 120 kWh/m²·rok — zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa: 2 313 — świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem: 5 — gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Stan na: 2026-08-17

## Budowy

W powiecie rawickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 437 spraw budowlanych, w tym 202 sprawy o dom jednorodzinny — o 2,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

- Sprawy o dom jednorodzinny: 202 — sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane: 437 — pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia: 436 — sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Stan na: 2026-09-30

## Projekty unijne

W powiecie rawickim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 51 projektów, w tym 30 inwestycji.

- Projekty unijne 2021–2027: 51 — z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie rawickim
- Inwestycje: 30 — Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie: 19 — Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe: 2 — fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE: 87,8 mln zł — z 33 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie rawickim

### Z jakich programów

- Fundusze Europejskie dla Wielkopolski: 40 projektów, w tym 26 w całości w powiecie rawickim: 61,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko: 6 projektów, w tym 3 w całości w powiecie rawickim: 9,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki: 3 projekty, w tym 2 w całości w powiecie rawickim: 16,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa: 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie rawickim: 211 tys. zł dofinansowania UE

Stan na: 2026-09-30

## Ludność i gospodarka

W powiecie rawickim bezrobocie to 4,1% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 765 zł (2025) — według GUS.

- Bezrobocie w powiecie: 4,1 % — dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie: 7 765 zł — dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie: 5 431 zł/m² — dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi: 5 820 mieszkań — dane GUS za rok 2021

Stan na: 2025-12-31

## Wyniki egzaminów

W powiecie rawickim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,4 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 588 uczniów.

- Wynik egzaminu ósmoklasisty: 53,4 % — średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających: 588 uczniów — do egzaminu w roku 2026
- Język polski: 59,2 % — wynik średni, zdających
- Matematyka: 47,6 % — wynik średni, zdających
- Język angielski: 63,4 % — wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język

Stan na: 2026-09-30

## Miejsce w rankingach

W powiecie rawickim najlepsza pozycja to 98. miejsce z 243 powiatów w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).

- Dokąd przeprowadza się Polska: 98 — z 243 powiatów w kraju · 13. z 25 powiatów w województwie — −1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku: 112 — z 258 powiatów w kraju · 15. z 26 powiatów w województwie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi: 166 — z 380 powiatów w kraju · 17. z 35 powiatów w województwie — 31,8 % w 2021 r.
- Pokrycie planami miejscowymi: 131 — z 193 powiatów w kraju · 13. z 22 powiatów w województwie — 13,7 % w 2024 r.

Stan na: 2025-12-31

## Prawo miejscowe

W powiecie rawickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 113 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.

- Akty planistyczne: 113 — akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

- Uchwała nr XXV/155/26 Rady Miejskiej w Miejskiej Górce z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Miejska Górka (plan ogólny gminy, 2026-08-11) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5985
- Uchwała nr XXXIII/320/26 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 29 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Rawicz (plan ogólny gminy, 2026-08-04) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5873
- Uchwała nr XXIX/181/26 Rady Miejskiej w Bojanowie z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Bojanowo (plan ogólny gminy, 2026-07-31) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5839
- Uchwała nr XVIII/157/2026 Rady Gminy Pakosław z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Pakosław (plan ogólny gminy, 2026-07-31) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5838
- Uchwała nr XXVII/179/2026 Rady Miejskiej w Jutrosinie z dnia 29 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Jutrosin (plan ogólny gminy, 2026-07-07) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=5271
- Uchwała nr XXX/287/26 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zielonych w Dębnie Polskim (plan miejscowy, 2026-05-14) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3856
- Uchwała nr XXIX/275/26 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 25 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów na obszarze miasta i gminy Rawicz – etap IX – obręb Słupia Kapitulna (plan miejscowy, 2026-04-14) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=3082
- Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IR-VIII.4131.5.2026.11 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 5 marca 2026 r. orzekające nieważność w całości uchwały Nr XXVII/242/26 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów na obszarze miasta i gminy Rawicz – etap IX – obręb Słupia Kapitulna. (rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy, 2026-03-12) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=2149
- Uchwała nr XXVII/246/26 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów na obszarze miasta i gminy Rawicz – etap XIII – obręb Zawady (plan miejscowy, 2026-02-26) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1752
- Uchwała nr XXVII/247/26 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów na obszarze miasta i gminy Rawicz – etap XIV – obręb Żylice (plan miejscowy, 2026-02-26) — https://edziennik.poznan.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2026&book=0&position=1753

Stan na: 2026-10-12

## Najczęstsze pytania

**Ile gmin w powiecie rawickim ma plan ogólny?**
W powiecie rawickim plan ogólny ma 5 gmin z 5 — to 100%, a planów miejscowych widzę 76.

**Ile kosztuje działka budowlana w powiecie rawickim?**
W powiecie rawickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie rawickim?**
W powiecie rawickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

**Ile domów zaczęto budować w powiecie rawickim?**
W powiecie rawickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 437 spraw budowlanych, w tym 202 sprawy o dom jednorodzinny — o 2,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.

**Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie rawickim?**
W powiecie rawickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 313 świadectw).

**Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie rawickim?**
W powiecie rawickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 113 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.

## Obszary podrzędne

- Bojanowo — https://landeva.pl/gmina/wielkopolskie/rawicki/bojanowo
- Jutrosin — https://landeva.pl/gmina/wielkopolskie/rawicki/jutrosin
- Miejska Górka — https://landeva.pl/gmina/wielkopolskie/rawicki/miejska-gorka
- Pakosław — https://landeva.pl/gmina/wielkopolskie/rawicki/pakoslaw
- Rawicz — https://landeva.pl/gmina/wielkopolskie/rawicki/rawicz

Źródło: Landeva, statystyka polskiej ziemi i gminy — liczby z rejestrów publicznych. Licencja CC BY 4.0.
