Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Jerzmanowa

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 323 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat głogowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Jerzmanowa

Granice: Gmina Jerzmanowa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Jerzmanowa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat głogowski 196 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 055 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat głogowski — mediana 196 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 055 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Jerzmanowa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19.
Plany miejscowe
19 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat głogowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Jerzmanowa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat głogowski) to 196 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 144 a 214 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
196 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat głogowski)
Typowy przedział cen od, powiat
144 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat głogowski)
Typowy przedział cen do, powiat
214 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat głogowski)
Transakcje, powiat
11 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat głogowski)

Energia budynków

W gminie Jerzmanowa mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 323 świadectw).
Mediana EP
87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
323 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Jerzmanowa na przyłączenie do sieci czeka 890 MW nowych źródeł — to 6. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
890,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
852,3 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
37,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Jerzmanowa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 26,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
38 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
47 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
46 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Jerzmanowa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 2 projekty, w tym 1 inwestycję.
Projekty unijne 2021–2027
2 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Jerzmanowa
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
3,7 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Jerzmanowa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Jerzmanowa: 3,7 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Jerzmanowa ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +19,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 96 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
95,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
19,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
106 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Jerzmanowa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,2% powierzchni gminy, a 37,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Jerzmanowa W gminie Jerzmanowa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,2% powierzchni gminy, a 37,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
37,7 % 23 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
61 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Jerzmanowa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 86 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,6%
Zdających
86 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 63,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Jerzmanowa Język polski: wynik 63,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Jerzmanowa Matematyka: wynik 50,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Jerzmanowa Język angielski: wynik 76,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Jerzmanowa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 3 296 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 430 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,4 mln zł przy dochodach 82,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
3 296 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 430 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
32,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,8%
Podatek od środków transportowych
12 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
82,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
77,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
4,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Jerzmanowa najlepsza pozycja to 38. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (19,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
38 z 2 451 gmin w kraju · 5. z 167 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 19,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
158 z 2 479 gmin w kraju · 21. z 169 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Jerzmanowa w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2024-05-02.
Akty planistyczne
29 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Jerzmanowa ma plan ogólny?
W gminie Jerzmanowa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 19.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Jerzmanowa?
W gminie Jerzmanowa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat głogowski) to 196 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 144 a 214 zł/m² (11 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Jerzmanowa?
W gminie Jerzmanowa w roku 2025 oddano do użytku 6,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Jerzmanowa?
W gminie Jerzmanowa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 38 spraw o dom jednorodzinny — o 26,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Jerzmanowa?
W gminie Jerzmanowa mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 323 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Jerzmanowa?
W gminie Jerzmanowa na przyłączenie do sieci czeka 890 MW nowych źródeł — to 6. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Jerzmanowa?
W gminie Jerzmanowa w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2024-05-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.