Wyniki egzaminu ósmoklasisty w Polsce
W połowie gmin w Polsce średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 56,8% (egzamin w roku 2026, 2 159 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Podkowa Leśna | 79,2 | 94,4 | 79 |
| Michałowice | 75,7 | 86,7 | 219 |
| Mogilany | 73,7 | 83,4 | 179 |
| Stare Babice | 73,7 | 87,1 | 262 |
| Siepraw | 73,2 | 81,4 | 105 |
| Kraków | 73,0 | 84,8 | 6 268 |
| Raszyn | 72,8 | 84,4 | 211 |
| Ożarów Mazowiecki | 72,5 | 81,9 | 338 |
| Milanówek | 72,5 | 86,1 | 198 |
| Supraśl | 72,1 | 82,9 | 59 |
| Wielka Wieś | 71,9 | 82,7 | 151 |
| Zielonki | 71,6 | 85,4 | 289 |
| Nadarzyn | 71,5 | 83,8 | 214 |
| Siechnice | 71,4 | 83,9 | 347 |
| Józefów | 71,4 | 83,6 | 280 |
| Warszawa | 71,3 | 85,1 | 15 791 |
| Bochnia | 71,3 | 80,6 | 343 |
| Sobienie-Jeziory | 71,1 | 73,7 | 66 |
| Lubartów | 70,9 | 80,9 | 99 |
| Świątniki Górne | 70,8 | 79,9 | 116 |
| Kosakowo | 70,8 | 86,5 | 238 |
| Górzno | 70,7 | 72,9 | 83 |
| Michałowice | 70,6 | 82,3 | 150 |
| Wiślica | 70,6 | 76,6 | 32 |
| Karczew | 70,3 | 75,4 | 169 |
| Brwinów | 70,2 | 84,7 | 296 |
| Zabierzów | 70,1 | 83,3 | 309 |
| Besko | 70,0 | 64,4 | 37 |
| Dobre | 69,9 | 75,6 | 33 |
| Gołcza | 69,9 | 80,3 | 57 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Krupski Młyn | 43,7 | 63,2 | 36 |
| Działdowo | 43,5 | 57,4 | 69 |
| Banie Mazurskie | 43,5 | 52,9 | 31 |
| Szczytna | 43,0 | 64,3 | 59 |
| Bobolice | 42,9 | 49,2 | 81 |
| Solec nad Wisłą | 42,8 | 49,7 | 52 |
| Lądek-Zdrój | 42,7 | 58,1 | 57 |
| Damasławek | 42,7 | 52,0 | 42 |
| Grunwald | 42,7 | 52,3 | 38 |
| Przybiernów | 42,6 | 56,3 | 39 |
| Brojce | 42,5 | 59,6 | 31 |
| Goworowo | 42,4 | 50,3 | 70 |
| Mirosławiec | 42,2 | 59,3 | 62 |
| Chlewiska | 42,2 | 68,3 | 37 |
| Grabowiec | 42,1 | 50,4 | 32 |
| Nowe Miasteczko | 42,1 | 55,1 | 55 |
| Drohiczyn | 41,9 | 55,7 | 58 |
| Złotoryja | 41,7 | 51,7 | 67 |
| Dębowa Kłoda | 41,7 | 53,4 | 36 |
| Tychowo | 41,3 | 59,6 | 68 |
| Sorkwity | 40,4 | 49,9 | 40 |
| Promna | 40,4 | 53,2 | 36 |
| Lichnowy | 39,7 | 48,8 | 37 |
| Małomice | 39,7 | 57,6 | 41 |
| Nowa Ruda | 38,4 | 64,6 | 126 |
| Zabór | 38,2 | 53,5 | 56 |
| Kiernozia | 37,6 | 48,2 | 44 |
| Brzeżno | 35,7 | 40,9 | 40 |
| Debrzno | 35,7 | 54,9 | 83 |
| Zawichost | 35,2 | 52,4 | 48 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w Polsce?
- W połowie gmin w Polsce średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 56,8 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 2 159 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 320 gmin. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.