Wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie lubelskim
W połowie gmin w województwie lubelskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 57,8% (egzamin w roku 2026, 161 gmin w zestawieniu). To mediana wyników gminnych, a nie średnia krajowa — średnia ważona oddałaby kraj miastom.
Stan na 30 września 2026.
Gminy z najwyższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Lubartów | 70,9 | 80,9 | 99 |
| Świdnik | 69,2 | 81,8 | 384 |
| Lublin | 69,1 | 81,4 | 3 224 |
| Konopnica | 67,6 | 80,2 | 112 |
| Goraj | 67,1 | 71,8 | 30 |
| Fajsławice | 66,8 | 79,5 | 44 |
| Głusk | 66,4 | 79,3 | 133 |
| Żyrzyn | 66,4 | 78,5 | 58 |
| Puchaczów | 66,1 | 75,6 | 63 |
| Adamów | 66,1 | 66,0 | 41 |
| Łomazy | 65,9 | 67,3 | 37 |
| Wólka | 65,8 | 81,1 | 87 |
| Puławy | 65,5 | 77,1 | 97 |
| Serniki | 65,3 | 70,7 | 44 |
| Ostrówek | 64,7 | 61,9 | 40 |
| Lubartów | 64,7 | 80,1 | 258 |
| Spiczyn | 64,5 | 69,7 | 57 |
| Biłgoraj | 64,4 | 77,2 | 102 |
| Księżpol | 64,1 | 75,9 | 56 |
| Ostrów Lubelski | 63,8 | 70,2 | 50 |
| Rejowiec Fabryczny | 63,5 | 73,8 | 35 |
| Bełżyce | 63,5 | 72,5 | 120 |
| Trzebieszów | 63,3 | 67,6 | 77 |
| Łuków | 63,2 | 74,9 | 312 |
| Sawin | 62,9 | 69,3 | 32 |
| Garbów | 62,5 | 71,4 | 78 |
| Trawniki | 62,4 | 66,8 | 73 |
| Łęczna | 62,2 | 73,7 | 254 |
| Firlej | 62,2 | 66,1 | 58 |
| Biłgoraj | 62,0 | 76,1 | 277 |
Gminy z najniższym wynikiem
| Gmina | Polski i matematyka % | Angielski % | Zdających |
|---|---|---|---|
| Nielisz | 51,8 | 60,3 | 43 |
| Parczew | 51,8 | 63,8 | 159 |
| Cyców | 51,6 | 56,6 | 78 |
| Hrubieszów | 51,5 | 57,7 | 63 |
| Włodawa | 51,4 | 58,9 | 35 |
| Rejowiec | 51,3 | 64,9 | 47 |
| Szczebrzeszyn | 51,3 | 59,7 | 80 |
| Susiec | 51,2 | 62,1 | 63 |
| Józefów nad Wisłą | 50,9 | 60,0 | 44 |
| Stary Zamość | 50,9 | 59,3 | 30 |
| Wierzbica | 50,8 | 58,5 | 33 |
| Komarów-Osada | 50,4 | 61,7 | 48 |
| Józefów | 50,4 | 60,3 | 34 |
| Skierbieszów | 50,2 | 52,3 | 32 |
| Werbkowice | 49,9 | 63,8 | 77 |
| Dorohusk | 49,8 | 58,7 | 43 |
| Mircze | 49,3 | 54,9 | 34 |
| Karczmiska | 49,2 | 51,3 | 39 |
| Janów Podlaski | 49,1 | 51,1 | 54 |
| Ulhówek | 48,7 | 62,6 | 31 |
| Hrubieszów | 48,6 | 61,7 | 171 |
| Trzeszczany | 48,3 | 59,6 | 31 |
| Terespol | 48,1 | 58,9 | 49 |
| Tyszowce | 48,1 | 59,6 | 46 |
| Krzczonów | 47,0 | 48,2 | 41 |
| Gościeradów | 46,3 | 59,9 | 77 |
| Żółkiewka | 46,0 | 53,2 | 38 |
| Zalesie | 45,3 | 50,1 | 37 |
| Grabowiec | 42,1 | 50,4 | 32 |
| Dębowa Kłoda | 41,7 | 53,4 | 36 |
Częste pytania
- Jakie są wyniki egzaminu ósmoklasisty w województwie lubelskim?
- W połowie gmin w województwie lubelskim średni wynik z języka polskiego i matematyki nie przekracza 57,8 procent. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie średnia krajowa — złożyło się na nią 161 gmin z egzaminu w roku 2026.
- Dlaczego liczymy tylko język polski i matematykę?
- Bo te dwa przedmioty pisze każdy ósmoklasista, więc ich średnia opisuje w każdej gminie ten sam zbiór uczniów. Język obcy rozkłada się na osiem języków i gmina, w której klasa zdaje niemiecki, nie jest wprost porównywalna z gminą angielską — wynik z języka angielskiego pokazujemy osobno, w kolumnie obok.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Z dwóch powodów. Okręgowe komisje egzaminacyjne nie publikują wyniku, gdy w szkole zdawało mniej niż pięcioro uczniów — chroni to pojedyncze dzieci przed rozpoznaniem. My dokładamy drugi próg: do rankingu wchodzi gmina z co najmniej 30 zdającymi — dziś nie mieści się w tym progu 52 gminy. Wynik gminy, w której egzamin pisało sześcioro dzieci, waha się o kilkanaście punktów z rocznika na rocznik i zająłby oba krańce listy, nie mówiąc nic o nauczaniu.
- Czy wysoki wynik znaczy, że szkoły w gminie są lepsze?
- Nie wprost. Wynik egzaminu zależy również od tego, kto do niego siada — od wykształcenia rodziców, zamożności okolicy i tego, czy część uczniów dojeżdża do szkół w większym mieście. Zestawienie mówi, jaki był wynik, i pozwala porównać gminę z sąsiadami; oceny pracy szkoły nie zastąpi.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Dane pomijają zdających, którzy są obywatelami Ukrainy i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku — tak wynika z legendy źródła. Liczymy wyłącznie sesję główną wraz z dodatkową, w wydaniu ogłoszonym przez komisje. Matury nie mieszamy z egzaminem ósmoklasisty: to inne szkoły i inne roczniki.
Wyniki w województwach
Skąd to wiemy
Wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Informatycznym Centrum Edukacji i Nauki, która publikuje zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych dla szkół, gmin, powiatów i województw.