Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Sawin

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat chełmski stan na

Sprawdź działkę — gmina Sawin

Granice: Gmina Sawin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Sawin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat chełmski 63 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat chełmski — mediana 63 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-05-12)

Uchwała nr XXVII/156/26 Rady Gminy Sawin z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sawin

W gminie Sawin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.
Plany miejscowe
18 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
101,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat chełmski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Sawin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat chełmski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 101 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
63 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Typowy przedział cen od, powiat
47 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Typowy przedział cen do, powiat
101 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Transakcje, powiat
36 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)

Energia budynków

W gminie Sawin mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw).
Mediana EP
93 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
93 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Sawin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — o 92,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
27 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
40 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
36 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Sawin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sawin
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
590 tys. zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sawin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 9 projektów, w tym 2 w całości w gminie Sawin: 498 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Sawin: 92 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Sawin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 27 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
26,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
74 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sawin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 30,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Sawin W gminie Sawin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 30,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
30,5 % 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
190 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Sawin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 32 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,0%
Zdających
32 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
71,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 71,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Sawin Język polski: wynik 71,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Sawin Matematyka: wynik 54,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Sawin Język angielski: wynik 69,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Sawin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 274 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (354 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,2 mln zł przy dochodach 45,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
274 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 354 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
13,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,4%
Podatek od środków transportowych
13 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
45,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
47,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-1,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Sawin najlepsza pozycja to 1770. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 808 z 2 451 gmin w kraju · 113. z 211 gmin w województwie · 8. z 15 gmin w powiecie — −4,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 770 z 2 479 gmin w kraju · 120. z 213 gmin w województwie · 9. z 15 gmin w powiecie — 1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Sawin w dziennikach urzędowych ogłoszono 28 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-21.
Akty planistyczne
28 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Sawin ma plan ogólny?
W gminie Sawin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sawin?
W gminie Sawin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat chełmski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 101 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sawin?
W gminie Sawin w roku 2025 oddano do użytku 1,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Sawin?
W gminie Sawin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 40 spraw budowlanych, w tym 27 spraw o dom jednorodzinny — o 92,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sawin?
W gminie Sawin mediana EP ze świadectw energetycznych to 93 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 93 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sawin?
W gminie Sawin w dziennikach urzędowych ogłoszono 28 aktów planistycznych, ostatni 2026-05-21.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.