Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ruda-Huta

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat chełmski stan na

Sprawdź działkę — gmina Ruda-Huta

Granice: Gmina Ruda-Huta
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ruda-Huta. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat chełmski 63 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat chełmski — mediana 63 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-06-12)

Uchwała nr XXI/115/2026 Rady Gminy Ruda-Huta z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Ruda-Huta

W gminie Ruda-Huta plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat chełmski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Ruda-Huta mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat chełmski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 101 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
63 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Typowy przedział cen od, powiat
47 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Typowy przedział cen do, powiat
101 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Transakcje, powiat
36 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)

Energia budynków

W gminie Ruda-Huta mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 86 świadectw).
Mediana EP
70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
86 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Ruda-Huta w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 14 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 71,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
14 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
13 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ruda-Huta dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ruda-Huta
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Ruda-Huta

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 9 projektów, w tym 1 w całości w gminie Ruda-Huta: 1,0 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ruda-Huta ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 36 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
35,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
64 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ruda-Huta zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,2% powierzchni gminy, a 19,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ruda-Huta W gminie Ruda-Huta zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,2% powierzchni gminy, a 19,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
19,8 % 22 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
111 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ruda-Huta uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 32 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,0%
Zdających
32 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
62,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ruda-Huta Język polski: wynik 61,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ruda-Huta Matematyka: wynik 59,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 62,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ruda-Huta Język angielski: wynik 62,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ruda-Huta podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 235 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (354 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 15 tys. zł przy dochodach 35,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
235 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 354 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
11,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,4%
Podatek od środków transportowych
24 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
35,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
35,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
15 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ruda-Huta najlepsza pozycja to 633. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,5 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
713 z 2 451 gmin w kraju · 31. z 211 gmin w województwie · 3. z 15 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
633 z 2 479 gmin w kraju · 25. z 213 gmin w województwie · 2. z 15 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 190 z 2 301 gmin w kraju · 167. z 181 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ruda-Huta w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-06-12.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ruda-Huta ma plan ogólny?
W gminie Ruda-Huta plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ruda-Huta?
W gminie Ruda-Huta mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat chełmski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 101 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ruda-Huta?
W gminie Ruda-Huta w roku 2025 oddano do użytku 3,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ruda-Huta?
W gminie Ruda-Huta w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 14 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 71,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ruda-Huta?
W gminie Ruda-Huta mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 86 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ruda-Huta?
W gminie Ruda-Huta w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-06-12.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.