Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kamień

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat chełmski stan na

Sprawdź działkę — gmina Kamień

Granice: Gmina Kamień
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kamień. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat chełmski 63 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat chełmski — mediana 63 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-08)

Uchwała nr XIX/116/2026 Rady Gminy Kamień z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Kamień

W gminie Kamień plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
Plany miejscowe
14 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat chełmski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kamień mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat chełmski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 101 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
63 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Typowy przedział cen od, powiat
47 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Typowy przedział cen do, powiat
101 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)
Transakcje, powiat
36 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat chełmski)

Energia budynków

W gminie Kamień mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 81 świadectw).
Mediana EP
88 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
81 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Kamień w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 31 spraw o dom jednorodzinny — o 63,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
31 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
46 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
34 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kamień dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kamień
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,6 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kamień

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 17 projektów, w tym 3 w całości w gminie Kamień: 1,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Kamień: 83 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kamień ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 41 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
41,2 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-6,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
77 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kamień ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,1% powierzchni gminy, a 32,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kamień W gminie Kamień ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,1% powierzchni gminy, a 32,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
13,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
32,3 % 32 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
99 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kamień uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 32 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,0%
Zdających
32 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kamień Język polski: wynik 64,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kamień Matematyka: wynik 51,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kamień Język angielski: wynik 66,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kamień podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 396 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (354 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,9 mln zł przy dochodach 29,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
396 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 354 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,4%
Podatek od środków transportowych
23 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
29,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
26,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kamień najlepsza pozycja to 1518. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 183 z 2 451 gmin w kraju · 159. z 211 gmin w województwie · 10. z 15 gmin w powiecie — −6,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 518 z 2 479 gmin w kraju · 93. z 213 gmin w województwie · 6. z 15 gmin w powiecie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kamień w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-08.
Akty planistyczne
8 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kamień ma plan ogólny?
W gminie Kamień plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 14.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kamień?
W gminie Kamień mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat chełmski) to 63 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 47 a 101 zł/m² (36 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kamień?
W gminie Kamień w roku 2025 oddano do użytku 1,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kamień?
W gminie Kamień w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 31 spraw o dom jednorodzinny — o 63,2% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kamień?
W gminie Kamień mediana EP ze świadectw energetycznych to 88 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 81 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kamień?
W gminie Kamień w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-08.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.