Ciepłomierz — Polska
W połowie gmin w Polsce mediana wskaźnika EP ze świadectw nie przekracza 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (mediana z 2 460 gmin). Świadectwo wystawia się dla budynku albo dla pojedynczego lokalu — zestawienie obejmuje jedne i drugie. Stan na .
Czytaj EP razem z EK i z liczbą świadectw w wierszu — każda z tych liczb mówi co innego.Nie wiesz, co znaczą EP, EK i EU? Przeczytaj, jak czytać świadectwo energetyczne. Pełną listę gmin znajdziesz na stronie województwa — poniżej stoją tylko oba krańce rozkładu.
Mapa: mediana EP według województw
- najniższa mediana EP na mapie: 91 kWh/(m²·rok)
- najwyższa: 141 kWh/(m²·rok)
- za mało świadectw, żeby podać medianę
Barwa mówi tylko, gdzie województwo leży między tymi dwiema wartościami — skala jest wspólna dla całej Polski i rozpięta między krańcami tego zestawienia, a nie między zerem a maksimum.
Województwa według mediany EP
| Miejsce | Województwo | Mediana EP kWh/(m²·rok) | Gmin | Świadectw |
|---|---|---|---|---|
| 1 | woj. małopolskie | 91 | 182 | 169 958 |
| 2 | woj. pomorskie | 93 | 122 | 201 350 |
| 3 | woj. mazowieckie | 94 | 314 | 342 094 |
| 4 | woj. podlaskie | 95 | 118 | 61 699 |
| 5 | woj. podkarpackie | 97 | 160 | 71 956 |
| 6 | woj. wielkopolskie | 104 | 226 | 207 438 |
| 6 | woj. świętokrzyskie | 104 | 99 | 39 176 |
| 8 | woj. lubelskie | 114 | 213 | 78 875 |
| 9 | woj. kujawsko-pomorskie | 115 | 143 | 121 951 |
| 9 | woj. śląskie | 115 | 167 | 242 746 |
| 11 | woj. lubuskie | 116 | 82 | 52 093 |
| 11 | woj. łódzkie | 116 | 177 | 111 819 |
| 13 | woj. warmińsko-mazurskie | 120 | 115 | 72 401 |
| 14 | woj. zachodniopomorskie | 121 | 111 | 118 439 |
| 15 | woj. dolnośląskie | 130 | 160 | 187 394 |
| 16 | woj. opolskie | 141 | 71 | 40 519 |
Gminy z najniższą medianą EP
| Gmina | Powiat | Mediana EP kWh/(m²·rok) | Mediana EK kWh/(m²·rok) | Świadectw |
|---|---|---|---|---|
| gmina Rossosz | powiat bialski | 41 | 75 | 45 |
| gmina Radzanów | powiat mławski | 42 | 32 | 97 |
| gmina Aleksandrów | powiat biłgorajski | 46 | 164 | 20 |
| gmina Potęgowo | powiat słupski | 48 | 146 | 289 |
| gmina Rozogi | powiat szczycieński | 51 | 151 | 74 |
| gmina Kluczewsko | powiat włoszczowski | 52 | 130 | 65 |
| gmina Chrzanów | powiat janowski | 54 | 141 | 27 |
| gmina Kołaki Kościelne | powiat zambrowski | 54 | 41 | 40 |
| gmina Jeleniewo | powiat suwalski | 54 | 120 | 63 |
| gmina Kijewo Królewskie | powiat chełmiński | 55 | 123 | 104 |
| gmina Olszanka | powiat łosicki | 55 | 85 | 43 |
| gmina Czarna Białostocka | powiat białostocki | 55 | 162 | 320 |
| miasto Białystok | Białystok | 55 | 108 | 28 810 |
| gmina Suraż | powiat białostocki | 55 | 107 | 52 |
| gmina Borzytuchom | powiat bytowski | 56 | 113 | 141 |
| gmina Turośl | powiat kolneński | 57 | 163 | 83 |
| gmina Śniadowo | powiat łomżyński | 57 | 112 | 90 |
| miasto Konin | Konin | 57 | 126 | 4 043 |
| gmina Koszarawa | powiat żywiecki | 58 | 154 | 47 |
| gmina Bargłów Kościelny | powiat augustowski | 58 | 196 | 59 |
| gmina Daleszyce | powiat kielecki | 58 | 37 | 486 |
| gmina Lipusz | powiat kościerski | 58 | 140 | 143 |
| gmina Jasionówka | powiat moniecki | 59 | 130 | 32 |
| gmina Bystra-Sidzina | powiat suski | 59 | 119 | 142 |
| gmina Krzymów | powiat koniński | 59 | 45 | 204 |
| gmina Bieliny | powiat kielecki | 59 | 106 | 118 |
| gmina Sztabin | powiat augustowski | 59 | 227 | 59 |
| gmina Kostomłoty | powiat średzki | 59 | 96 | 277 |
| gmina Dzwola | powiat janowski | 59 | 134 | 49 |
| gmina Trzebielino | powiat bytowski | 59 | 192 | 127 |
Gminy z najwyższą medianą EP
| Gmina | Powiat | Mediana EP kWh/(m²·rok) | Mediana EK kWh/(m²·rok) | Świadectw |
|---|---|---|---|---|
| gmina Sułów | powiat zamojski | 409 | 338 | 25 |
| gmina Łanięta | powiat kutnowski | 394 | 327 | 56 |
| gmina Cisek | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 330 | 318 | 77 |
| gmina Ulhówek | powiat tomaszowski | 328 | 446 | 66 |
| gmina Mieroszów | powiat wałbrzyski | 318 | 260 | 222 |
| miasto Piława Górna | powiat dzierżoniowski | 317 | 241 | 213 |
| gmina Dąbie | powiat kolski | 312 | 283 | 116 |
| gmina Polska Cerekiew | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 306 | 254 | 96 |
| gmina Niechlów | powiat górowski | 306 | 252 | 109 |
| gmina Krzanowice | powiat raciborski | 301 | 253 | 121 |
| gmina Pokój | powiat namysłowski | 289 | 279 | 98 |
| gmina Kiernozia | powiat łowicki | 283 | 232 | 40 |
| gmina Jedwabne | powiat łomżyński | 282 | 260 | 81 |
| gmina Pawłowiczki | powiat kędzierzyńsko-kozielski | 275 | 269 | 100 |
| gmina Niemcza | powiat dzierżoniowski | 272 | 264 | 159 |
| gmina Bolesław | powiat dąbrowski | 270 | 246 | 40 |
| miasto Gozdnica | powiat żagański | 269 | 270 | 108 |
| gmina Biała | powiat prudnicki | 266 | 225 | 297 |
| gmina Budry | powiat węgorzewski | 260 | 249 | 37 |
| miasto Boguszów-Gorce | powiat wałbrzyski | 258 | 208 | 495 |
| gmina Grabowiec | powiat zamojski | 256 | 419 | 37 |
| gmina Kamiennik | powiat nyski | 255 | 280 | 75 |
| gmina Murów | powiat opolski | 247 | 214 | 124 |
| gmina Miączyn | powiat zamojski | 244 | 326 | 49 |
| gmina Kłodawa | powiat kolski | 244 | 176 | 324 |
| gmina Złota | powiat pińczowski | 244 | 257 | 57 |
| gmina Korsze | powiat kętrzyński | 238 | 207 | 214 |
| gmina Wola Uhruska | powiat włodawski | 238 | 241 | 79 |
| gmina Irządze | powiat zawierciański | 237 | 220 | 46 |
| gmina Barciany | powiat kętrzyński | 235 | 263 | 145 |
Częste pytania
- Co mówią świadectwa energetyczne w Polsce?
- W połowie gmin w Polsce mediana wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej (EP) nie przekracza 106 kWh na metr kwadratowy rocznie. Jest to mediana z wyników gminnych, a nie z pojedynczych dokumentów — złożyło się na nią 2 119 908 świadectw wystawionych w 2 460 gminach.
- Czym różni się EP od EK i EU?
- EU to energia użytkowa: ile jej potrzeba, żeby zapewnić warunki użytkowania — ogrzewanie, ciepłą wodę i pozostałe potrzeby objęte świadectwem. EK to energia końcowa, czyli ta dostarczona do budynku albo lokalu, z uwzględnieniem sprawności instalacji. EP dolicza do niej nakłady nieodnawialnej energii pierwotnej związane z wytworzeniem i dostarczeniem nośnika, więc rośnie przy nośnikach o wysokim wskaźniku nakładu, a maleje przy niskim. Żaden z trzech wskaźników nie jest odczytem zużycia z licznika ani prognozą rachunku.
- Czy niska mediana EP znaczy, że w gminie są nowe domy?
- Sama mediana EP tego nie rozstrzyga. Świadectwo wystawia się przy sprzedaży, wynajmie i dla nowych budynków, więc zestawienie opisuje nieruchomości, które trafiły na rynek albo właśnie powstały — nie całą zabudowę gminy. O jej wieku mówiłyby dopiero dane o samych budynkach i ich instalacjach, których świadectwo nie podaje.
- Dlaczego nie ma tu wszystkich gmin?
- Bo mediana z kilku świadectw opisuje te kilka nieruchomości, a nie gminę. Publikujemy wiersz dopiero od 10 świadectw z wypełnionym wskaźnikiem EP. Próg odsiewa małą próbę, ale nie czyni pozostałych wyników reprezentatywnymi: wynik opisuje dostępne świadectwa, a nie wszystkie budynki i lokale w gminie.
- Czego to zestawienie nie obejmuje?
- Świadectwo wystawia się dla całego budynku albo dla pojedynczego lokalu i liczymy oba rodzaje razem. Nie rozdzielamy dokumentów po roku wystawienia ani po tym, czy ich ważność już minęła, a kolejne świadectwa tej samej nieruchomości liczą się osobno. Wskaźniki pochodzą z obliczeń w świadectwie, nie z pomiaru zużycia.
Jak cytować
Jak cytować: „Ciepłomierz — Polska”, Landeva, sierpień 2026, https://landeva.pl/cieplomierz — licencja CC BY 4.0. Dane wolno kopiować, przetwarzać i publikować, także komercyjnie, pod warunkiem podania źródła.