Gmina Kamiennik
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 255 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 75 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat nyski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Kamiennik planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 58.- Plany miejscowe
- 58 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 18,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nyski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Kamiennik mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nyski) to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 133 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 54 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 253 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
- Transakcje, powiat
- 44 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
Energia budynków
W gminie Kamiennik mediana EP ze świadectw energetycznych to 255 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 75 świadectw).- Mediana EP
- 255 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 75 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Kamiennik na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 869,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 634 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 235,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Kamiennik w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 10 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 22,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 7 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 10 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 10 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Kamiennik dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 2 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 5 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kamiennik
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 861 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Kamiennik
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 5 projektów, w tym 1 w całości w gminie Kamiennik: 861 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Kamiennik ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 34 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 34,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 94 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Kamiennik ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,9% powierzchni gminy, a 60,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 7,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 60,7 % 54 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 89 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Kamiennik uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,6 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 22 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 53,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,3%
- Zdających
- 22 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 45,3 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 55,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Kamiennik podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 016 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (596 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,7 mln zł przy dochodach 30,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 016 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 596 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 30,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,3%
- Podatek od środków transportowych
- 28 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 30,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 28,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 608 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Kamiennik najlepsza pozycja to 1061. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (18,1 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 079 z 2 451 gmin w kraju · 34. z 69 gmin w województwie · 4. z 9 gmin w powiecie — −1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 062 z 2 479 gmin w kraju · 55. z 71 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 061 z 2 301 gmin w kraju · 46. z 69 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 18,1 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Kamiennik w dziennikach urzędowych ogłoszono 56 aktów planistycznych, ostatni 2025-11-03.- Akty planistyczne
- 56 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.87.2025.EW Wojewody Opolskiego z dnia 29 października 2025 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr XII/118/25 Rady Gminy Kamiennik 23 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Kłodobok
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XII/118/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 23 września 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Kłodobok
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.43.2025.OJ Wojewody Opolskiego z dnia 11 czerwca 2025 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr X/103/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Ogonów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.44.2025.OJ Wojewody Opolskiego z dnia 11 czerwca 2025 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr X/104/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Ogonów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.42.2025.OJ Wojewody Opolskiego z dnia 11 czerwca 2025 r. w sprawoe stwierdzenia nieważności części uchwały nr X/102/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Goworowice
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.41.2025.OJ Wojewody Opolskiego z dnia 11 czerwca 2025 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr X/101/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Cieszanowice
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.45.2025.OJ Wojewody Opolskiego z dnia 11 czerwca 2025 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr X/105/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Szklary
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/103/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Ogonów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/104/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Ogonów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/101/25 Rady Gminy Kamiennik z dnia 6 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu wsi Cieszanowice
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Kamiennik ma plan ogólny?
- W gminie Kamiennik planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 58.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kamiennik?
- W gminie Kamiennik mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nyski) to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kamiennik?
- W gminie Kamiennik w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Kamiennik?
- W gminie Kamiennik w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 10 spraw budowlanych, w tym 7 spraw o dom jednorodzinny — o 22,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kamiennik?
- W gminie Kamiennik mediana EP ze świadectw energetycznych to 255 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 75 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Kamiennik?
- W gminie Kamiennik na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kamiennik?
- W gminie Kamiennik w dziennikach urzędowych ogłoszono 56 aktów planistycznych, ostatni 2025-11-03.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.