Powiat nyski
Mediana ceny gruntu budowlanego to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. opolskie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Skoroszyce (2026-09-07)
W powiecie nyskim plan ogólny ma 4 gminy z 9 — to 44%, a planów miejscowych widzę 319.- Gminy z planem ogólnym
- 4 z 9 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 319 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie nyskim mediana ceny gruntu budowlanego to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 133 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
- Typowy przedział cen od
- 54 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 253 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 44 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy
Energia budynków
W powiecie nyskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 151 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 392 świadectw).- Mediana EP
- 151 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 5 392 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 9 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Przyłączenia OZE
W powiecie nyskim na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.- Moc w kolejce
- 869,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
- Grupa II
- 634 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
- Grupa III
- 235,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
Budowy
W powiecie nyskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 703 sprawy budowlane, w tym 386 spraw o dom jednorodzinny — o 10,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 386 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 703 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 699 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie nyskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 88 projektów, w tym 57 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 88 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie nyskim
- Inwestycje
- 57 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 25 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 6 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 333,1 mln zł z 68 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie nyskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 69 projektów, w tym 54 w całości w powiecie nyskim: 185,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 11 projektów, w tym 7 w całości w powiecie nyskim: 88,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 6 projektów, w tym 5 w całości w powiecie nyskim: 732 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie nyskim: 58,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W powiecie nyskim bezrobocie to 8,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 213 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 8 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 8 213 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 5 260 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 10 262 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie nyskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 041 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 1 041 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 48,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 71 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie nyskim najlepsza pozycja to 80. miejsce z 193 powiatów w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (38,9 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 96 z 243 powiatów w kraju · 3. z 7 powiatów w województwie — −1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 140 z 258 powiatów w kraju · 3. z 9 powiatów w województwie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 240 z 380 powiatów w kraju · 9. z 12 powiatów w województwie — 23,0 % w 2021 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 80 z 193 powiatów w kraju · 5. z 8 powiatów w województwie — 38,9 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W powiecie nyskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 386 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-06.- Akty planistyczne
- 386 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXII/203/2026 Rady Miejskiej w Otmuchowie z dnia 30 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenu w obrębie Łąka
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXXIV/235/2026 Rady Gminy Skoroszyce z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Skoroszyce
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXIV/465/26 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część obszaru WSSE w Radzikowicach
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXIV/466/26 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Henryka Sienkiewicza w Nysie
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXXIV/469/26 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Nysa
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXXVIII.202.2026 Rady Gminy Łambinowice z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Łambinowice
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/220/26 Rady Miejskiej w Głuchołazach z dnia 29 kwietnia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stadionu Miejskiego w Głuchołazach przy ul. Konopnickiej
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXIX/130/2026 Rady Miejskiej w Paczkowie z dnia 26 marca 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Paczków
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/377/26 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Goświnowice
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/378/26 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 28 stycznia 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część miasta Nysy w rejonie ulicy Powstańców Śląskich,Marii Rodziewiczówny, Jana Długosza, Elizy Orzeszkowej, Opawskiej, Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego i Bazaltowej
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie nyskim ma plan ogólny?
- W powiecie nyskim plan ogólny ma 4 gminy z 9 — to 44%, a planów miejscowych widzę 319.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie nyskim?
- W powiecie nyskim mediana ceny gruntu budowlanego to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie nyskim?
- W powiecie nyskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie nyskim?
- W powiecie nyskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 703 sprawy budowlane, w tym 386 spraw o dom jednorodzinny — o 10,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie nyskim?
- W powiecie nyskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 151 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 5 392 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie nyskim?
- W powiecie nyskim na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie nyskim?
- W powiecie nyskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 386 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-06.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Głuchołazy — gmina miejsko-wiejska
- Kamiennik — gmina wiejska
- Korfantów — gmina miejsko-wiejska
- Nysa — gmina miejsko-wiejska
- Otmuchów — gmina miejsko-wiejska
- Paczków — gmina miejsko-wiejska
- Pakosławice — gmina wiejska
- Skoroszyce — gmina wiejska
- Łambinowice — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.