Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Nysa

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 82. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat nyski stan na

Sprawdź działkę — gmina Nysa

Granice: Gmina Nysa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Nysa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat nyski 133 zł/m²
woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
27 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat nyski — mediana 133 zł/m²; woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 27 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-01)

Uchwała Nr XXXIV/469/26 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Nysa

W gminie Nysa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 82.
Plany miejscowe
82 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
27,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nyski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Nysa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nyski) to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
133 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
Typowy przedział cen od, powiat
54 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
Typowy przedział cen do, powiat
253 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
Transakcje, powiat
44 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)

Energia budynków

W gminie Nysa mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 516 świadectw).
Mediana EP
103 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 516 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Nysa na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
869,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
634 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
235,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Nysa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 291 spraw budowlanych, w tym 184 sprawy o dom jednorodzinny — o 31,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
184 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
291 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
290 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Nysa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 40 projektów, w tym 27 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
40 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nysa
Inwestycje
27 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
85,8 mln zł z 28 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Nysa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 34 projekty, w tym 25 w całości w gminie Nysa: 39,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 2 w całości w gminie Nysa: 46,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Nysa: 47 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Nysa ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 244 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
243,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
0,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
145 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nysa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,8% powierzchni gminy, a 44,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Nysa W gminie Nysa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,8% powierzchni gminy, a 44,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
2,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
44 % 95 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
216 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Nysa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 468 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,3%
Zdających
468 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
51 % wynik średni, zdających
Język angielski
74,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
15 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,1% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Nysa Język polski: wynik 61,1% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Nysa Matematyka: wynik 51,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 74,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Nysa Język angielski: wynik 74,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Nysa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 788 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (596 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 28,8 mln zł przy dochodach 432,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
788 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 596 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,3%
Podatek od środków transportowych
24 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
432,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
461,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-28,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-5,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Nysa najlepsza pozycja to 805. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
805 z 2 451 gmin w kraju · 27. z 69 gmin w województwie · 2. z 9 gmin w powiecie — 0,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 339 z 2 479 gmin w kraju · 23. z 71 gmin w województwie · 4. z 9 gmin w powiecie — 2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
923 z 2 301 gmin w kraju · 42. z 69 gmin w województwie · 6. z 9 gmin w powiecie — 27,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Nysa w dziennikach urzędowych ogłoszono 126 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.
Akty planistyczne
126 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Nysa ma plan ogólny?
W gminie Nysa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 82.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nysa?
W gminie Nysa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nyski) to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nysa?
W gminie Nysa w roku 2025 oddano do użytku 2,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Nysa?
W gminie Nysa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 291 spraw budowlanych, w tym 184 sprawy o dom jednorodzinny — o 31,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nysa?
W gminie Nysa mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 516 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Nysa?
W gminie Nysa na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nysa?
W gminie Nysa w dziennikach urzędowych ogłoszono 126 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.