Gmina Łambinowice
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat nyski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-30)
W gminie Łambinowice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27.- Plany miejscowe
- 27 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 59,5 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nyski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Łambinowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nyski) to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 133 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 54 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 253 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
- Transakcje, powiat
- 44 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nyski)
Energia budynków
W gminie Łambinowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 187 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).- Mediana EP
- 187 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 119 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Łambinowice na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 869,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 634 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 235,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Łambinowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 14 spraw o dom jednorodzinny — o 7,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 14 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 46 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 46 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Łambinowice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 6 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Łambinowice
- Inwestycje
- 6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 2,6 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Łambinowice
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Łambinowice: 2,6 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Łambinowice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 57 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 57 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 0,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 93 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Łambinowice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,6% powierzchni gminy, a 56,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 5,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 56 % 70 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 125 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Łambinowice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 60 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,3%
- Zdających
- 60 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 57,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 51 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 70,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Łambinowice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 726 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (596 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 12,0 mln zł przy dochodach 55,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 726 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 596 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 27,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,3%
- Podatek od środków transportowych
- 14 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 55,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 67,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -12 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Łambinowice najlepsza pozycja to 662. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (59,5 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 803 z 2 451 gmin w kraju · 26. z 69 gmin w województwie · 1. z 9 gmin w powiecie — 0,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 357 z 2 479 gmin w kraju · 68. z 71 gmin w województwie · 9. z 9 gmin w powiecie — 0,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 662 z 2 301 gmin w kraju · 24. z 69 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 59,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Łambinowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 31 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-30.- Akty planistyczne
- 31 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała Nr XXXVIII.202.2026 Rady Gminy Łambinowice z dnia 23 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Łambinowice
- · plan miejscowy · Uchwała Nr X/43/2024 Rady Gminy Łambinowice z dnia 28 listopada 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Łambinowice „Fotowoltaika I”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr IX/36/2024 Rady Gminy Łambinowice z dnia 24 października 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Łambinowice, Budzieszowice, Wierzbie - „Fotowoltaika II”
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VII.743.93.2024.JM Wojewody Opolskiego z dnia 9 października 2024 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały VI/25/2024 Rady Gminy Łambinowice z dnia 29 sierpnia 2024 r., w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Łambinowice „Fotowoltaika I”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VI.26.2024 Rady Gminy Łambinowice z dnia 29 sierpnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Łambinowice „Fotowoltaika III”.
- · plan miejscowy · Uchwała Nr VI.25.2024 Rady Gminy Łambinowice z dnia 29 sierpnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Łambinowice „Fotowoltaika I”
- · plan miejscowy · Uchwała Nr LXXX/535/2024 Rady Gminy Łambinowice z dnia 25 kwietnia 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Łambinowice w rejonie ulic: Szkolnej, Powstańców Śląskich, 1 Maja
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI.203.2020 Rady Gminy Łambinowice z dnia 29 października 2020 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Szadurczyce
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.I.743.55.2020.KM Wojewody Opolskiego z dnia 30 października 2020 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XXV/198/2020 Rady Gminy Łambinowice z dnia 24 września 2020 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Malerzowice Wielkie
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXV/198/2020 Rady Gminy Łambinowice z dnia 24 września 2020 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Malerzowice Wielkie
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Łambinowice ma plan ogólny?
- W gminie Łambinowice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Łambinowice?
- W gminie Łambinowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nyski) to 133 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 54 a 253 zł/m² (44 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Łambinowice?
- W gminie Łambinowice w roku 2025 oddano do użytku 0,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Łambinowice?
- W gminie Łambinowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 46 spraw budowlanych, w tym 14 spraw o dom jednorodzinny — o 7,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Łambinowice?
- W gminie Łambinowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 187 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Łambinowice?
- W gminie Łambinowice na przyłączenie do sieci czeka 869 MW nowych źródeł — to 7. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Łambinowice?
- W gminie Łambinowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 31 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-30.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.