Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat kędzierzyńsko-kozielski

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 208 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 485 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. opolskie stan na

Sprawdź działkę — powiat kędzierzyńsko-kozielski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
29 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 29 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Reńska Wieś (2026-08-28)

Uchwała Nr XXXIII/203/2026 Rady Gminy Reńska Wieś z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Reńska Wieś

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim plan ogólny ma 6 gmin z 6 — to 100%, a planów miejscowych widzę 66.
Gminy z planem ogólnym
6 z 6 gmin w obszarze
Plany miejscowe
66 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 208 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 485 świadectw).
Mediana EP
208 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
3 485 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Przyłączenia OZE

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim na przyłączenie do sieci czeka 179 MW nowych źródeł — to 48. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Moc w kolejce
178,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12
Grupa II
107,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej
Grupa III
71,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej
stan na

Budowy

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 381 spraw budowlanych, w tym 164 sprawy o dom jednorodzinny — o 2,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
164 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
381 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
364 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 48 projektów, w tym 32 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
48 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim
Inwestycje
32 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
15 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
223,2 mln zł z 32 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 35 projektów, w tym 24 w całości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: 83,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 7 projektów, w tym 6 w całości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: 72,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: 67,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: 53 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim bezrobocie to 7,4% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 682 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
7,4 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 682 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 659 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 122 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,9 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 665 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
665 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
51,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 60,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat kędzierzyńsko-kozielski Język polski: wynik 60,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 51,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat kędzierzyńsko-kozielski Matematyka: wynik 51,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat kędzierzyńsko-kozielski Język angielski: wynik 70,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim najlepsza pozycja to 191. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
195 z 243 powiatów w kraju · 6. z 7 powiatów w województwie — −3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
191 z 258 powiatów w kraju · 7. z 9 powiatów w województwie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
248 z 380 powiatów w kraju · 10. z 12 powiatów w województwie — 21,7 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 125 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.
Akty planistyczne
125 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim ma plan ogólny?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim plan ogólny ma 6 gmin z 6 — to 100%, a planów miejscowych widzę 66.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 381 spraw budowlanych, w tym 164 sprawy o dom jednorodzinny — o 2,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 208 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 485 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim na przyłączenie do sieci czeka 179 MW nowych źródeł — to 48. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim?
W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 125 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-28.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.