Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Reńska Wieś

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 228 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat kędzierzyńsko-kozielski stan na

Sprawdź działkę — gmina Reńska Wieś

Granice: Gmina Reńska Wieś
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Reńska Wieś. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
29 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 29 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-28)

Uchwała Nr XXXIII/203/2026 Rady Gminy Reńska Wieś z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Reńska Wieś

W gminie Reńska Wieś plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Plany miejscowe
15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
43,7 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Reńska Wieś mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 228 świadectw).
Mediana EP
121 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
228 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Reńska Wieś na przyłączenie do sieci czeka 179 MW nowych źródeł — to 48. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
178,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
107,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
71,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Reńska Wieś w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 15,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
37 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
73 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
67 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Reńska Wieś dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Reńska Wieś
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
4,1 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Reńska Wieś

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 8 projektów, w tym 1 w całości w gminie Reńska Wieś: 3,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Reńska Wieś: 261 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Reńska Wieś ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 83 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
83,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
97 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Reńska Wieś ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,9% powierzchni gminy, a 34,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Reńska Wieś W gminie Reńska Wieś ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,9% powierzchni gminy, a 34,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
9,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
34,7 % 35 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
101 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Reńska Wieś uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 57 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,8%
Zdających
57 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Reńska Wieś Język polski: wynik 66,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Reńska Wieś Matematyka: wynik 54,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Reńska Wieś Język angielski: wynik 66,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Reńska Wieś podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 631 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (871 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 6,1 mln zł przy dochodach 64,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
631 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 871 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,3%
Podatek od środków transportowych
56 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 50 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
64,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
58,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
6,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Reńska Wieś najlepsza pozycja to 387. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (4,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
387 z 2 451 gmin w kraju · 11. z 69 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 007 z 2 479 gmin w kraju · 17. z 71 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
767 z 2 301 gmin w kraju · 31. z 69 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — 43,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Reńska Wieś w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-08-28.
Akty planistyczne
22 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Reńska Wieś ma plan ogólny?
W gminie Reńska Wieś plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Reńska Wieś?
W gminie Reńska Wieś nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Reńska Wieś?
W gminie Reńska Wieś w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Reńska Wieś?
W gminie Reńska Wieś w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 73 sprawy budowlane, w tym 37 spraw o dom jednorodzinny — o 15,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Reńska Wieś?
W gminie Reńska Wieś mediana EP ze świadectw energetycznych to 121 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 228 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Reńska Wieś?
W gminie Reńska Wieś na przyłączenie do sieci czeka 179 MW nowych źródeł — to 48. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Reńska Wieś?
W gminie Reńska Wieś w dziennikach urzędowych ogłoszono 22 akty planistyczne, ostatni 2026-08-28.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.