Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Sztabin

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat augustowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Sztabin

Granice: Gmina Sztabin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Sztabin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat augustowski 98 zł/m²
woj. podlaskie 160 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat augustowski — mediana 98 zł/m²; woj. podlaskie — mediana 160 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-15)

Uchwała nr XVIII/83/2026 Rady Gminy Sztabin z dnia 13 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sztabin

W gminie Sztabin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat augustowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Sztabin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat augustowski) to 98 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 218 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
98 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)
Typowy przedział cen od, powiat
55 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)
Typowy przedział cen do, powiat
218 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)
Transakcje, powiat
27 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat augustowski)

Energia budynków

W gminie Sztabin mediana EP ze świadectw energetycznych to 59 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 59 świadectw).
Mediana EP
59 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
59 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Sztabin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 275,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
15 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
34 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
34 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Sztabin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 5 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sztabin
Inwestycje
5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
2,2 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Sztabin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podlaskiego — 6 projektów, w tym 2 w całości w gminie Sztabin: 2,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Sztabin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 12 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
12,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-7,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
61 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Sztabin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,6% powierzchni gminy, a 52,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Sztabin W gminie Sztabin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,6% powierzchni gminy, a 52,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
52,9 % 192 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
363 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Sztabin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 68,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 22 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
68,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,6%
Zdających
22 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
72,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
65,5 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła z 2 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 72,1% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Sztabin Język polski: wynik 72,1% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 65,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Sztabin Matematyka: wynik 65,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 66,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Sztabin Język angielski: wynik 66,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Sztabin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 335 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (476 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 360 tys. zł przy dochodach 43,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
335 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 476 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
16,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,2%
Podatek od środków transportowych
15 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
43,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
42,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
360 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Sztabin najlepsza pozycja to 1315. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 216 z 2 451 gmin w kraju · 87. z 118 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — −7,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 315 z 2 479 gmin w kraju · 47. z 119 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 882 z 2 301 gmin w kraju · 73. z 112 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 1,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Sztabin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-15.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Sztabin ma plan ogólny?
W gminie Sztabin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sztabin?
W gminie Sztabin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat augustowski) to 98 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 55 a 218 zł/m² (27 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sztabin?
W gminie Sztabin w roku 2025 oddano do użytku 2,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Sztabin?
W gminie Sztabin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 34 sprawy budowlane, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 275,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sztabin?
W gminie Sztabin mediana EP ze świadectw energetycznych to 59 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 59 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sztabin?
W gminie Sztabin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-07-15.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.