Miasto Piława Górna
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat dzierżoniowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)
W mieście Piława Górna plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.- Plany miejscowe
- 12 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 98,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W mieście Piława Górna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski) to 98 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 68 a 138 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 98 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 68 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 138 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski)
- Transakcje, powiat
- 31 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski)
Energia budynków
W mieście Piława Górna mediana EP ze świadectw energetycznych to 317 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 213 świadectw).- Mediana EP
- 317 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 213 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W mieście Piława Górna na przyłączenie do sieci czeka 71,6 MW nowych źródeł — to 83. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 71,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 12 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 59,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W mieście Piława Górna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 160,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 13 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 20 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 19 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Piława Górna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 8 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Piława Górna
- Inwestycje
- 8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 1,9 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Piława Górna
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 10 projektów, w tym 2 w całości w mieście Piława Górna: 1,9 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W mieście Piława Górna ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 275 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 274,9 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -4,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 108 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Piława Górna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,7% powierzchni gminy, a 56,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 56,5 % 13 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 23 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Piława Górna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 45,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 50 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 45,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 50,5%
- Zdających
- 50 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 53,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 37,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 59,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Piława Górna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 684 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (638 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 233 tys. zł przy dochodach 47,7 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 684 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 638 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 26,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,5%
- Podatek od środków transportowych
- 17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 47,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 48 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -233 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 558 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Piława Górna najlepsza pozycja to 456. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (98,1 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 792 z 2 451 gmin w kraju · 137. z 167 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −4,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 444 z 2 479 gmin w kraju · 165. z 169 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 456 z 2 301 gmin w kraju · 51. z 150 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 98,1 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W mieście Piława Górna w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXVII/123/2026 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Piława Górna
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/113/2026 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 28 maja 2026 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w Piławie Górnej - edycja 2025
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVIII/152/2021 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zmiany uchwały nr 121/XX/2008 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 25 czerwca 2008 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Piławie Górnej – MPZP PIŁAWA-DROGA
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-N.4131.106.3.2020.KW Wojewody Dolnośląskiego z dnia 26 maja 2020 r. stwierdzające nieważność § 8 ust. 8, § 15 pkt 2 oraz § 10 ust. 2 we fragmencie „budowlanej” uchwały nr XVII/81/2020 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy Kośmin Piławy Górnej.
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-N.4131.106.2.2020.KW Wojewody Dolnośląskiego z dnia 26 maja 2020 r. stwierdzające nieważność § 8 ust. 7 pkt 1 oraz § 8 ust. 9 uchwały nr XVII/80/2020 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy Kopanica Piławy Górnej.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVIII/96/2020 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 11 maja 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy Zachodniej Piławy Górnej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/81/2020 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy Kośmin Piławy Górnej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/80/2020 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego strefy Kopanica Piławy Górnej
- · plan miejscowy · Uchwała nr V/23/2019 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych terenów miasta Piławy Górnej, położonych przy ulicach: Groszowieckiej, Osiedle Nowe, Osiedlowej, T. Kościuszki oraz na zapleczu ul. Piastowskiej.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 202/XLVI/2018 Rady Miejskiej w Piławie Górnej z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów położonych w Piławie Górnej
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Piława Górna ma plan ogólny?
- W mieście Piława Górna plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 12.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Piława Górna?
- W mieście Piława Górna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat dzierżoniowski) to 98 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 68 a 138 zł/m² (31 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Piława Górna?
- W mieście Piława Górna w roku 2025 oddano do użytku 0,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Piława Górna?
- W mieście Piława Górna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 20 spraw budowlanych, w tym 13 spraw o dom jednorodzinny — o 160,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Piława Górna?
- W mieście Piława Górna mediana EP ze świadectw energetycznych to 317 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 213 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Piława Górna?
- W mieście Piława Górna na przyłączenie do sieci czeka 71,6 MW nowych źródeł — to 83. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Piława Górna?
- W mieście Piława Górna w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.