Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Radzanów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 42 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 97 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat mławski stan na

Sprawdź działkę — gmina Radzanów

Granice: Gmina Radzanów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Radzanów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat mławski (5 lat) 34 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
4 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat mławski (5 lat) — mediana 34 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 4 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Radzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.
Plany miejscowe
21 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
84,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat mławski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Radzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
34 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
Typowy przedział cen od, powiat
14 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
Typowy przedział cen do, powiat
60 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
Transakcje, powiat
86 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)

Energia budynków

W gminie Radzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 42 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 97 świadectw).
Mediana EP
42 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
97 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Radzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 12,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
9 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
18 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
17 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Radzanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radzanów
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
999 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Radzanów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 10 projektów, w tym 1 w całości w gminie Radzanów: 999 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Radzanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 29 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
28,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
86 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,1% powierzchni gminy, a 32,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Radzanów W gminie Radzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,1% powierzchni gminy, a 32,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
32,3 % 32 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
99 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Radzanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 33 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
Zdających
33 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
47,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Radzanów Język polski: wynik 65,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 47,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Radzanów Matematyka: wynik 47,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Radzanów Język angielski: wynik 61,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Radzanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 286 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (491 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,2 mln zł przy dochodach 27,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
286 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 491 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
6,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,3%
Podatek od środków transportowych
119 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
27,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
26,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Radzanów najlepsza pozycja to 550. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (84,5 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 052 z 2 451 gmin w kraju · 266. z 313 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −5,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 984 z 2 479 gmin w kraju · 270. z 314 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
550 z 2 301 gmin w kraju · 65. z 296 gmin w województwie · 5. z 9 gmin w powiecie — 84,5 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Radzanów ma plan ogólny?
W gminie Radzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radzanów?
W gminie Radzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radzanów?
W gminie Radzanów w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Radzanów?
W gminie Radzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 18 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 12,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radzanów?
W gminie Radzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 42 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 97 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radzanów?
W gminie Radzanów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.