Miasto Mława
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 593 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat mławski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W mieście Mława planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.- Plany miejscowe
- 31 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 21,3 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat mławski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W mieście Mława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 34 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 14 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 60 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
- Transakcje, powiat
- 86 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat mławski)
Energia budynków
W mieście Mława mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 593 świadectw).- Mediana EP
- 89 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 3 593 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W mieście Mława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 67,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 48 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 48 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Mława dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 19 projektów, w tym 12 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 19 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Mława
- Inwestycje
- 12 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 31,8 mln zł z 10 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Mława
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 11 projektów, w tym 5 w całości w mieście Mława: 5,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 5 projektów, w tym 4 w całości w mieście Mława: 25,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w mieście Mława: 366 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W mieście Mława ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 880 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 879,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 0,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 127 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Mława ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,3% powierzchni gminy, a 19,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 19,4 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 36 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Mława uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 388 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 60,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających
- 388 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 70,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 8 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Mława podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 839 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (491 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,1 mln zł przy dochodach 247,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 839 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 491 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 18,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,3%
- Podatek od środków transportowych
- 61 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 59 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 247,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 246,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 37,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Mława najlepsza pozycja to 735. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 735 z 2 451 gmin w kraju · 116. z 313 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 258 z 2 479 gmin w kraju · 185. z 314 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — 2,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 005 z 2 301 gmin w kraju · 136. z 296 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 21,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W mieście Mława w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-05-18.- Akty planistyczne
- 2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXV/249/2026 Rady Miasta Mława z dnia 31 marca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Smolarnia”
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/168/2025 Rady Miasta Mława z dnia 24 czerwca 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Górna”
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Mława ma plan ogólny?
- W mieście Mława planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 31.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Mława?
- W mieście Mława mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat mławski) to 34 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 14 a 60 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Mława?
- W mieście Mława w roku 2025 oddano do użytku 2,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Mława?
- W mieście Mława w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 48 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 67,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Mława?
- W mieście Mława mediana EP ze świadectw energetycznych to 89 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 3 593 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Mława?
- W mieście Mława w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-05-18.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.