Gmina Irządze
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 237 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 46 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat zawierciański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)
W gminie Irządze plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.- Plany miejscowe
- 5 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,6 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Irządze mediana EP ze świadectw energetycznych to 237 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 46 świadectw).- Mediana EP
- 237 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 46 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Irządze na przyłączenie do sieci czeka 358 MW nowych źródeł — to 24. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 358,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 255,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 102,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Irządze w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 12 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 14,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 12 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 12 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Irządze dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 10 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Irządze
- Inwestycje
- 10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 3,3 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Irządze
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 21 projektów, w tym 4 w całości w gminie Irządze: 3,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Irządze: 287 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Irządze ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 34,9 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -2,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,2 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 85 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Irządze zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 19,7% powierzchni gminy, a 22,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 19,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 22,5 % 16 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 71 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Irządze uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 45,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 17 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 45,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,4%
- Zdających
- 17 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 51 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 40,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 55,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Irządze podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 394 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (556 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 128 tys. zł przy dochodach 23,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 394 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 556 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 15,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
- Podatek od środków transportowych
- 19 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 32 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 23,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 23,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 128 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Irządze najlepsza pozycja to 1378. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−2,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 378 z 2 451 gmin w kraju · 130. z 164 gmin w województwie · 7. z 10 gmin w powiecie — −2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 898 z 2 479 gmin w kraju · 145. z 167 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 993 z 2 301 gmin w kraju · 135. z 137 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 0,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Irządze w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 4 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr 137/XXV/2026 Rady Gminy Irządze z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Irządze
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.75.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 31 lipca 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr 134/XXIV/2026 Rady Gminy Irządze z dnia 1 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Irządze
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr 134/XXIV/2026 Rady Gminy Irządze z dnia 1 lipca 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Irządze
- · plan miejscowy · Uchwała nr 238/XXXIII/2018 Rady Gminy Irządze z dnia 27 września 2018 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Irządze dla terenu położonego w miejscowości Irządze
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Irządze ma plan ogólny?
- W gminie Irządze plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Irządze?
- W gminie Irządze nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Irządze?
- W gminie Irządze w roku 2025 oddano do użytku 1,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Irządze?
- W gminie Irządze w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 12 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 14,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Irządze?
- W gminie Irządze mediana EP ze świadectw energetycznych to 237 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 46 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Irządze?
- W gminie Irządze na przyłączenie do sieci czeka 358 MW nowych źródeł — to 24. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Irządze?
- W gminie Irządze w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.