Gmina Łazy
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 592 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat zawierciański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Łazy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.- Plany miejscowe
- 8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,9 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Łazy mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 592 świadectw).- Mediana EP
- 109 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 592 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Łazy na przyłączenie do sieci czeka 358 MW nowych źródeł — to 24. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 358,1 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 255,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 102,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Łazy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 109 spraw budowlanych, w tym 80 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 80 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 109 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 108 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Łazy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 30 projektów, w tym 14 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 30 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Łazy
- Inwestycje
- 14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 7,9 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Łazy
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 26 projektów, w tym 7 w całości w gminie Łazy: 6,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Łazy: 1,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
Ludność i gospodarka
W gminie Łazy ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +5,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 116 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 116,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 5,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 124 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Łazy ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,5% powierzchni gminy, a 38,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 7,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 38,3 % 51 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 133 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Łazy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 139 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,4%
- Zdających
- 139 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 54,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 78,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 6 szkół z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Łazy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 600 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (556 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 770 tys. zł przy dochodach 109,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 600 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 556 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 18,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
- Podatek od środków transportowych
- 31 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 32 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 109,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 108,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 770 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Łazy najlepsza pozycja to 210. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,9 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 324 z 2 451 gmin w kraju · 31. z 164 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 5,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 006 z 2 479 gmin w kraju · 85. z 167 gmin w województwie · 2. z 10 gmin w powiecie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 210 z 2 301 gmin w kraju · 22. z 137 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 99,9 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Łazy w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.- Akty planistyczne
- 12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan ogólny gminy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.132.2026 Wojewody Śląskiego z dnia 1 października 2026 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr XXIX/179/2026 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Łazy
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXIX/179/2026 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Łazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/127/2020 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Łazy
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.48.2019 Wojewody Śląskiego z dnia 5 lipca 2019 r. stwierdzające nieważność części uchwały Nr VI/39/2019 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 29 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Łazy, dla sołectwa Chruszczobród Piaski w gminie Łazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr VI/39/2019 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 29 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Łazy, dla sołectwa Chruszczobród Piaski w gminie Łazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXVII/323/18 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Łazy, dla terenu położonego w Łazach – osiedle Stara Cementownia
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/179/16 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 14 września 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Łazy
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IFIII.4131.1.90.2016 Wojewody Śląskiego z dnia 1 lipca 2016 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr XVI/140/16 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Łazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVI/140/16 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Łazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr VIII/72/15 Rady Miejskiej w Łazach z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Łazy, dla potrzeb przebudowy gazociągu Trzebiesławice - Częstochowa (odgałęzienie do SRP Huta Zawiercie)
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Łazy ma plan ogólny?
- W gminie Łazy planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Łazy?
- W gminie Łazy nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Łazy?
- W gminie Łazy w roku 2025 oddano do użytku 2,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Łazy?
- W gminie Łazy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 109 spraw budowlanych, w tym 80 spraw o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Łazy?
- W gminie Łazy mediana EP ze świadectw energetycznych to 109 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 592 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Łazy?
- W gminie Łazy na przyłączenie do sieci czeka 358 MW nowych źródeł — to 24. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Łazy?
- W gminie Łazy w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.