Gmina Koszarawa
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 58 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 47 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat żywiecki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-13)
W gminie Koszarawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.- Plany miejscowe
- 1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,6 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Koszarawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 58 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 47 świadectw).- Mediana EP
- 58 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 47 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Koszarawa na przyłączenie do sieci czeka 95,4 MW nowych źródeł — to 70. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 95,4 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 29,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 66,3 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Koszarawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 11 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 11 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 27 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 27 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Koszarawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 25 projektów, w tym 14 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 25 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Koszarawa
- Inwestycje
- 14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 4,7 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Koszarawa
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Śląskiego — 24 projekty, w tym 9 w całości w gminie Koszarawa: 4,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Koszarawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 69 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 69,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -4,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 93 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Koszarawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,3% powierzchni gminy, a 26,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 13,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 26,7 % 8 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 30 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Koszarawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 49 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,9%
- Zdających
- 49 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 58,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 69,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Koszarawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 492 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (548 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 310 tys. zł przy dochodach 30,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 492 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 548 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,9%
- Podatek od środków transportowych
- 27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 30,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 30,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -310 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Koszarawa najlepsza pozycja to 364. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,6 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 856 z 2 451 gmin w kraju · 154. z 164 gmin w województwie · 15. z 15 gmin w powiecie — −4,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 553 z 2 479 gmin w kraju · 38. z 167 gmin w województwie · 7. z 15 gmin w powiecie — 3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 364 z 2 301 gmin w kraju · 45. z 137 gmin w województwie · 6. z 11 gmin w powiecie — 99,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Koszarawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.- Akty planistyczne
- 2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXIII/140/26 Rady Gminy Koszarawa z dnia 7 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Koszarawa
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIII/195/13 Rady Gminy Koszarawa z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Koszarawa
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Koszarawa ma plan ogólny?
- W gminie Koszarawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Koszarawa?
- W gminie Koszarawa nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Koszarawa?
- W gminie Koszarawa w roku 2025 oddano do użytku 3,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Koszarawa?
- W gminie Koszarawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 11 spraw o dom jednorodzinny — o 8,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Koszarawa?
- W gminie Koszarawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 58 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 47 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Koszarawa?
- W gminie Koszarawa na przyłączenie do sieci czeka 95,4 MW nowych źródeł — to 70. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Koszarawa?
- W gminie Koszarawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-08-13.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Czernichów — gmina wiejska
- Gilowice — gmina wiejska
- Jeleśnia — gmina wiejska
- Lipowa — gmina wiejska
- Milówka — gmina wiejska
- Radziechowy-Wieprz — gmina wiejska
- Rajcza — gmina wiejska
- Ujsoły — gmina wiejska
- Węgierska Górka — gmina wiejska
- Łodygowice — gmina wiejska
- Łękawica — gmina wiejska
- Ślemień — gmina wiejska
- Świnna — gmina wiejska
- Żywiec — miasto
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.