Gmina Chrzanów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 54 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 27 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat janowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Chrzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.- Plany miejscowe
- 3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat janowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Chrzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat janowski) to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 165 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 48 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 13 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 165 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
- Transakcje, powiat
- 60 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat janowski)
Energia budynków
W gminie Chrzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 54 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 27 świadectw).- Mediana EP
- 54 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 27 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Chrzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 42,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 10 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 26 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 26 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Chrzanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 6 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Chrzanów
- Inwestycje
- 6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 10,8 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Chrzanów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 9 projektów, w tym 2 w całości w gminie Chrzanów: 10,8 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Chrzanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 36 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 36 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -8,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,8 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 70 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Chrzanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,2% powierzchni gminy, a 60,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 60,3 % 44 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 73 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Chrzanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 25 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 58,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,8%
- Zdających
- 25 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,7 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 64,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Chrzanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 124 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (134 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 640 tys. zł przy dochodach 31,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 124 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 134 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 8,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 8,8%
- Podatek od środków transportowych
- 60 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 36 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 31,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 31,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 640 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Chrzanów najlepsza pozycja to 2115. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (0,2 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 333 z 2 451 gmin w kraju · 191. z 211 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −8,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 182 z 2 479 gmin w kraju · 165. z 213 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 115 z 2 301 gmin w kraju · 164. z 181 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Chrzanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2016-04-21.- Akty planistyczne
- 2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XV/69/16 Rady Gminy Chrzanów z dnia 29 marca 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru Gminy Chrzanów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXX/113/10 Rady Gminy Chrzanów z dnia 29 stycznia 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu siłowni wiatrowej.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Chrzanów ma plan ogólny?
- W gminie Chrzanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Chrzanów?
- W gminie Chrzanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat janowski) to 48 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 165 zł/m² (60 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Chrzanów?
- W gminie Chrzanów w roku 2025 oddano do użytku 0,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Chrzanów?
- W gminie Chrzanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 10 spraw o dom jednorodzinny — o 42,9% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Chrzanów?
- W gminie Chrzanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 54 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 27 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Chrzanów?
- W gminie Chrzanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2016-04-21.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.