Gmina Murów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 247 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat opolski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Murów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.- Plany miejscowe
- 7 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 6,5 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat opolski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Murów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat opolski) to 118 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 73 a 185 zł/m² (124 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 118 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 73 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 185 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
- Transakcje, powiat
- 124 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
Energia budynków
W gminie Murów mediana EP ze świadectw energetycznych to 247 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw).- Mediana EP
- 247 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 124 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Murów na przyłączenie do sieci czeka 742 MW nowych źródeł — to 11. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 742 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 628,6 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 113,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Murów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 15 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 15 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 14 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Murów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 8 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Murów
- Inwestycje
- 8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 71 tys. zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Murów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 11 projektów
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Murów: 71 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Murów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +2,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 31 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 31,3 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 2,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 101 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Murów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,5% powierzchni gminy, a 62,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 5,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 62,2 % 102 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 164 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Murów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 54,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 38 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 54,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,6%
- Zdających
- 38 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 60,8 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 47,4 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 72,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Murów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 185 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (836 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 105 tys. zł przy dochodach 46,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 185 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 836 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 33,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,2%
- Podatek od środków transportowych
- 13 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 46 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 46,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -105 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Murów najlepsza pozycja to 525. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (2,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 525 z 2 451 gmin w kraju · 13. z 69 gmin w województwie · 7. z 13 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 035 z 2 479 gmin w kraju · 51. z 71 gmin w województwie · 13. z 13 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 435 z 2 301 gmin w kraju · 57. z 69 gmin w województwie · 11. z 12 gmin w powiecie — 6,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Murów w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.- Akty planistyczne
- 11 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/177/2026 Rady Gminy Murów z dnia 9 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zagwiździe
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXVI/178/2026 Rady Gminy Murów z dnia 9 września 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Stare Budkowice
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XLIII/317/2022 Rady Gminy Murów z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany nr 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Murów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXVII/270/2022 Rady Gminy Murów z dnia 23 marca 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany nr 1 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Murów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VI.743.19.2016.AD Wojewody Opolskiego z dnia 15 kwietnia 2016 r. w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały nr XV/108/2016 Rady Gminy Murów z dnia 10 marca 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Stare Budkowice
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XV/108/2016 Rady Gminy Murów z dnia 10 marca 2016 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Stare Budkowice
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr IN.VI.743.74.2015.KB Wojewody Opolskiego z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XII/79/2015 Rady Gminy Murów z dnia 29 października 2015 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zagwiździe
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XII/79/2015 Rady Gminy Murów z dnia 29 października 2015 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zagwiździe
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXIV/199/2014 Rady Gminy Murów z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Murów
- · plan miejscowy · Uchwała Nr XXXIV/200/2014 Rady Gminy Murów z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Zagwiździe
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Murów ma plan ogólny?
- W gminie Murów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Murów?
- W gminie Murów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat opolski) to 118 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 73 a 185 zł/m² (124 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Murów?
- W gminie Murów w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Murów?
- W gminie Murów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 15 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 33,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Murów?
- W gminie Murów mediana EP ze świadectw energetycznych to 247 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 124 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Murów?
- W gminie Murów na przyłączenie do sieci czeka 742 MW nowych źródeł — to 11. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Murów?
- W gminie Murów w dziennikach urzędowych ogłoszono 11 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-15.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Chrząstowice — gmina wiejska
- Dobrzeń Wielki — gmina wiejska
- Dąbrowa — gmina wiejska
- Komprachcice — gmina wiejska
- Niemodlin — gmina miejsko-wiejska
- Ozimek — gmina miejsko-wiejska
- Popielów — gmina wiejska
- Prószków — gmina miejsko-wiejska
- Tarnów Opolski — gmina wiejska
- Turawa — gmina wiejska
- Tułowice — gmina miejsko-wiejska
- Łubniany — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.