Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Turawa

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 446 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat opolski stan na

Sprawdź działkę — gmina Turawa

Granice: Gmina Turawa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Turawa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat opolski 118 zł/m²
woj. opolskie 108 zł/m²
Polska 143 zł/m²
29 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat opolski — mediana 118 zł/m²; woj. opolskie — mediana 108 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 29 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Turawa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 23.
Plany miejscowe
23 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
24,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat opolski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Turawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat opolski) to 118 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 73 a 185 zł/m² (124 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
118 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
Typowy przedział cen od, powiat
73 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
Typowy przedział cen do, powiat
185 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)
Transakcje, powiat
124 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat opolski)

Energia budynków

W gminie Turawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 446 świadectw).
Mediana EP
70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
446 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Turawa na przyłączenie do sieci czeka 742 MW nowych źródeł — to 11. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
742 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
628,6 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
113,4 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Turawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 61 spraw budowlanych, w tym 42 sprawy o dom jednorodzinny — o 35,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
42 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
61 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
60 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Turawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 8 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
18 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Turawa
Inwestycje
8 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
9,4 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Turawa

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Opolskiego — 14 projektów, w tym 2 w całości w gminie Turawa: 9,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Turawa: 128 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Turawa ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +14,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 59 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
58,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
14,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
125 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Turawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,9% powierzchni gminy, a 52,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Turawa W gminie Turawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,9% powierzchni gminy, a 52,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
52,3 % 91 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
174 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Turawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 64 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,6%
Zdających
64 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
55 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Turawa Język polski: wynik 62,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 55,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Turawa Matematyka: wynik 55,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,4% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Turawa Język angielski: wynik 69,4% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Turawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 833 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (836 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 5,5 mln zł przy dochodach 80,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
833 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 836 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
23,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,2%
Podatek od środków transportowych
21 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
80,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
75 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
5,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Turawa najlepsza pozycja to 77. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (14,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
77 z 2 451 gmin w kraju · 1. z 69 gmin w województwie · 1. z 13 gmin w powiecie — 14,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
825 z 2 479 gmin w kraju · 11. z 71 gmin w województwie · 6. z 13 gmin w powiecie — 3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
963 z 2 301 gmin w kraju · 43. z 69 gmin w województwie · 9. z 12 gmin w powiecie — 24,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Turawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-10-06.
Akty planistyczne
24 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Turawa ma plan ogólny?
W gminie Turawa planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 23.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Turawa?
W gminie Turawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat opolski) to 118 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 73 a 185 zł/m² (124 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Turawa?
W gminie Turawa w roku 2025 oddano do użytku 3,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Turawa?
W gminie Turawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 61 spraw budowlanych, w tym 42 sprawy o dom jednorodzinny — o 35,4% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Turawa?
W gminie Turawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 446 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Turawa?
W gminie Turawa na przyłączenie do sieci czeka 742 MW nowych źródeł — to 11. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Turawa?
W gminie Turawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-10-06.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.