Gmina Olszanka
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 43 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat łosicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Olszanka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.- Plany miejscowe
- 13 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat łosicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Olszanka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 29 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 19 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 63 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Transakcje, powiat
- 10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
Energia budynków
W gminie Olszanka mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 43 świadectw).- Mediana EP
- 55 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 43 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Olszanka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 12 spraw budowlanych, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 0 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 12 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Olszanka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 1 projekt. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.- Projekty unijne 2021–2027
- 1 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Olszanka
- Inwestycje
- 0 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Olszanka ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −15,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 31 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 30,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -15,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 103 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Olszanka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,4% powierzchni gminy, a 41,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 41,6 % 37 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 89 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Olszanka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 25 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 58,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających
- 25 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 55,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 74,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Olszanka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 175 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (557 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 981 tys. zł przy dochodach 23,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 175 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 557 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 6,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,5%
- Podatek od środków transportowych
- 192 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 67 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 23,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 24,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -981 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Olszanka najlepsza pozycja to 340. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,7 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 444 z 2 451 gmin w kraju · 313. z 313 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — −15,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 176 z 2 479 gmin w kraju · 177. z 314 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 340 z 2 301 gmin w kraju · 37. z 296 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Olszanka w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-03-24.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Olszanka ma plan ogólny?
- W gminie Olszanka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 13.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Olszanka?
- W gminie Olszanka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Olszanka?
- W gminie Olszanka w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Olszanka?
- W gminie Olszanka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 12 spraw budowlanych, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny — o 100,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Olszanka?
- W gminie Olszanka mediana EP ze świadectw energetycznych to 55 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 43 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Olszanka?
- W gminie Olszanka w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2025-03-24.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.