Gmina Platerów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 60 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat łosicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Platerów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.- Plany miejscowe
- 6 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat łosicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Platerów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 29 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 19 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 63 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Transakcje, powiat
- 10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
Energia budynków
W gminie Platerów mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 60 świadectw).- Mediana EP
- 64 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 60 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Platerów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 12 spraw budowlanych, w tym 5 spraw o dom jednorodzinny — o 64,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 5 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 12 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 11 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Platerów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 6 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Platerów
- Inwestycje
- 6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 8,1 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Platerów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 7 projektów, w tym 5 w całości w gminie Platerów: 8,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Platerów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 33 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 33,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,6 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 76 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Platerów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 26,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 26,5 % 35 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 132 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Platerów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 47,5 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 46 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 47,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających
- 46 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 59,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 35,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 56,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Platerów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 248 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (557 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,4 mln zł przy dochodach 45,5 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 248 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 557 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 10,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,5%
- Podatek od środków transportowych
- 64 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 67 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 45,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 44,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 1,4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Platerów najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 048 z 2 451 gmin w kraju · 153. z 313 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — −1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 606 z 2 479 gmin w kraju · 239. z 314 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Platerów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-15.- Akty planistyczne
- 2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/175/2026 Rady Gminy w Platerowie z dnia 19 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Czuchów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIII/92/2025 Rady Gminy w Platerowie z dnia 25 kwietnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek o nr ewidencyjnych: 20/4, 20/6, 21/2 we wsi Platerów
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Platerów ma plan ogólny?
- W gminie Platerów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Platerów?
- W gminie Platerów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Platerów?
- W gminie Platerów w roku 2025 oddano do użytku 1,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Platerów?
- W gminie Platerów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 12 spraw budowlanych, w tym 5 spraw o dom jednorodzinny — o 64,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Platerów?
- W gminie Platerów mediana EP ze świadectw energetycznych to 64 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 60 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Platerów?
- W gminie Platerów w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-15.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.