Gmina Sarnaki
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 100 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat łosicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Sarnaki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.- Plany miejscowe
- 1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat łosicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Sarnaki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 29 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 19 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 63 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
- Transakcje, powiat
- 10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat łosicki)
Energia budynków
W gminie Sarnaki mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 100 świadectw).- Mediana EP
- 70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 100 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Sarnaki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 84,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 3 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 11 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Sarnaki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 4 projekty, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 4 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Sarnaki
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 1,7 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Sarnaki
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Sarnaki: 1,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
- Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Sarnaki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 20 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 20,1 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,3 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 84 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Sarnaki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,5% powierzchni gminy, a 43,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 6,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 43,2 % 86 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 199 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Sarnaki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 62 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,1%
- Zdających
- 24 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 66,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 57,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 74,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Sarnaki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 754 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (557 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 4,0 mln zł przy dochodach 48,8 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 754 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 557 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 43,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18,5%
- Podatek od środków transportowych
- 15 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 67 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 48,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 44,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Sarnaki najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 071 z 2 451 gmin w kraju · 156. z 313 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — −1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 176 z 2 479 gmin w kraju · 177. z 314 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 296 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Sarnaki ma plan ogólny?
- W gminie Sarnaki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Sarnaki?
- W gminie Sarnaki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łosicki) to 29 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 19 a 63 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Sarnaki?
- W gminie Sarnaki w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Sarnaki?
- W gminie Sarnaki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — o 84,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Sarnaki?
- W gminie Sarnaki mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 100 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Sarnaki?
- W gminie Sarnaki nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.